Jump to content

Kate Upton

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kate Upton në G-Star më 2014

Katherine Elizabeth Upton[1] (lindi më 10 qershor 1992)[2] është modele dhe aktore amerikane. Upton ishte modele e fotografuar në faqen e parë të revistës Sports Illustrated Swimsuit Issue në vitin 2012, 2013 dhe 2017. Ajo gjithashtu është shfaqur në filmat Tower Heist (2011), The Other Woman (2014) dhe The Layover (2017).

Upton lindi në St. Joseph, Michigan. Ajo është vajza e Shelley (mbiemri i vajzërisë Davis), ish-kampione e tenisit të shtetit të Teksasit, dhe Jeff Upton, drejtues i atletikës i shkollave të larta.[3][4][5] Stërjyghi i saj, Fredrick Upton ishte bashkë-themelues i komanipsë Whirlpool Corporation.[6]

Ajo u zhvendos në New York City ku nënshkroi me IMG Models.[7] Në vitin 2011, Upton u paraqit në revistën Sports Illustrated Swimsuit Issue.[8]

Debutimi i saj në karrierën e aktrimit ishte në filmin Tower Heist. Ajo u shfaq në kryeartikull në revistat Vogue, Harper's Bazaar, V, Mademoiselle, GQ, Cosmopolitan, Glamour, dhe Esquire. Ajo u shfaq në revistën franceze Elle dhe revistën amerikane Vanity Fair.

Në vitin 2012, Upton u rradhit modelja e pestë nga Models.com[9] Ajo u rradhit e treta në Top 99 Women për vitin 2013 në portalin e uebfaqes AskMen[10]

Në prill 2014, ajo u shfaq me Cameron Diaz, Leslie Mann, dhe Nikolaj Coster-Waldau në filmin komedi The Other Woman me rolin e saj si e dashura e dytë e Markut.[11][12]

Kate Upton dhe qeni i saj Harley në vitin 2017

Kate Upton filloi të takohet me bejsbollistin Justin Verlander në fillim të vitit 2014[13] dhe u fejuan në vitin 2016.[14] Më 24 nëntor 2017, ata u martuan në kishë në Toskana, Itali.[15]

Ajo ka një qen me emrin Harley.[16]

Viti Titulli Roli Shënimet
2011 Tower Heist Cameo
2012 The Three Stooges Bernice
2014 The Other Woman E dashura e dytë e Markut
2017 The Layover Meg
2017 The Disaster Artist Skenat u fshinë
2017 Wild Man Talia
Viti Titulli Shënimet
2011 Tosh.0 Epizodi: "Bug in Mouth Reporter"
2012 Sports Illustrated: The Making of Swimsuit 2012[17] Speciale; e datuar më 14 shkurt
2012 Saturday Night Live Epizodi: "Maya Rudolph/Sleigh Bells"
2012 GTTV Presents MLB 2K12: The Perfect Club[17] Epizodi i datuar më 14 maj
2017 Lip Sync Battle (duke kënduar këngën e Britney Spears' "...Baby One More Time") Epizodi i datuar më 20 prill
2018 RuPaul's Drag Race 1 epizod (sezoni 10)[18]
 1. ^ "Voguepedia: Kate Upton". Vogue.com. Arkivuar nga origjinali më 4 gusht 2014. Marrë më 29 prill 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Rahman, Ray (2013-06-07). "Monitor". Entertainment Weekly. Marrë më 2017-09-26. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Upton new Niles AD". leaderpub.com. 5 korrik 2011. Marrë më 26 janar 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Sullivan, Robert (18 tetor 2012). "The New Girl: Kate Upton". Arkivuar nga origjinali më 22 gusht 2014. Marrë më 4 korrik 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Humphrysfamilytree.com" (PDF). Marrë më 25 shtator 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "In which we learn that Kate Upton's great grandfather invented the washing machine, and paid vacations". NBC Sports. 13 shkurt 2012. Arkivuar nga origjinali më 15 shkurt 2012. Marrë më 21 shtator 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Kate Upton". Ca.askmen.com. Marrë më 10 mars 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "B&C Morning Show: SI Swimsuit Model Kate Upton With Boomer & Carton". CBS Radio. 25 maj 2011. Arkivuar nga origjinali më 9 shtator 2015. Marrë më 3 maj 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Top Sexiest Models". Models.com. Marrë më 18 shkurt 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "#3 Kate Upton". AskMen. Marrë më 13 dhjetor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Nardine Saad (24 prill 2014). "Huh? 'The Other Woman' bikini scene made Kate Upton uncomfortable". Los Angeles Times. Marrë më 23 maj 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Amanda Dobbins (25 prill 2014). "Read Every Line Kate Upton Says in The Other Woman". Vulture. Marrë më 23 maj 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Apatoff, Alex (November 2, 2017). "Kate Upton and Justin Verlander Are Getting Married This Weekend". People.
 14. ^ Bieler, Des. "Justin Verlander and Kate Upton reportedly getting married right after World Series" – nëpërmjet www.washingtonpost.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Marcus, Emily (November 4, 2017). "Kate Upton and Justin Verlander Marry in Italy: Details!". US Weekly.
 16. ^ "Kate Upton's Secret Trick for Being a Super Dog Mom". 19 maj 2017. Marrë më 25 shtator 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ a b "Kate Upton". Internet Movie Database. Marrë më 26 janar 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ http://www.newnownext.com/rupauls-drag-race-season-10-judges-trailer/03/2018/

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]