Katedralja e Rigës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Katedralja e Rigës (Latvian: Rīgas Doms; German: Dom zu Riga) është katedrale luterane ungjillore në Rigë, Letoni. Është selia e Arqipeshkvit të Rigës.

Katedralja është një nga monumentet më të dalluar në Letoni, dhe karakterizohet në ose me subjekte të pikturave, fotografive dhe kujtime televizive. Si të gjitha kishat e vjetra të qytetit, edhe kjo njihet për erëtreguesin e saj.

Kisha njihet zakonisht si Katedralja Dome, një tautologji e fjalës "dome" që në gjermanisht do të thotë "katedrale".

Historia dhe arkitektura [Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

E ndërtuar afër lumit Daugava në vitin 1211 nga peshkopi letonez Alberti i Rigës, i cili erdhi nga Saksonia e Ulët në Gjermaninë veriperëndimore, konsiderohet si kisha më e madhe mesjetare në vendet Baltike. Ajo ka pësuar shumë ndryshime gjatë historisë së saj.

David Caspari ishte rektor i shkollës së katedralës nëfund të shekullit të 17-të. Djali i tij, Georg Caspari po ashtu ka shërbyer në katedrale.

Shërbimet fetare u ndaluan gjatë okupimit sovjetik nga viti 1959 në vitin 1989, dhe katedralja u përdor si sallë koncertesh.

Në vitin 2011 pullazi i bakrit mbi navatë u zëvendësua. Në vitin 2015 kulla e jashtme u ri-kromuar dhe po ashtu struktura mbështetëse e drurit u rinovua.

Organi i fyllit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ky organ i Katedralës së Rigës u ndërtua nga E.F. Walcker & Sons të Ludwigsburg, Baden-Württemberg, Gjermani, në vitet 1882–83,[1] dhe u përurua më 31 janar 1884. Ai ka katër manuale dhe një pedalboard. Luan 116 zëra, 124 ndalesa, 144 vargje, dhe 6718 fyje. Përfshin 18 kombinime dhe General Crescendo.[2] Një shirit i kompozitorit letonez Lūcija Garūta duke luajtur organin për një kantatë gjatë Luftës së Dytë Botërore ka kapur edhe zëra nga një betejë që zhvillohej aty afër.[3]

Kori i Djemve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kori i Djemve i Katedralës Dom të Rigës bën performanca ndërkombëtare, duke realizuar veprën Riga Mass nga Uģis Prauliņš dhe punime të tjera.[4]

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Gerhard Walcker-Mayer Riga Cathedral organ as viewed by Walcker Arkivuar 28 dhjetor 2003 tek Wayback Machine March 2003
  2. ^ Magle, Frederik. "The Walcker Organ in Riga Cathedral". Marrë më 11 korrik 2007. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Strimple, Nick (2005). Choral Music in the Twentieth Century. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Riga Dom Cathedral Boys Choir

Lidhjet e jashtme [Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]