Jump to content

Katundi i Epërm

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Katund i Epërm)
Katund i Epërm
Горно Јаболчиште
Fshat
Popullsia
 • Gjithsej1.741
{{{postal_code_type}}}
1413
TargatVE
Faqja zyrtarewww.koprulu-yabulcista.tr.gg


Sipas regjistrimit të popullsisë së viti 2002, fshati kishte 1741 banorë nga të cilët 1727 ishin Shqiptarë dhe 14 të tjerë.[1]


Katundi i eper ka historin e madhe me gjithato ka edhe kulturen e vet po gjithashtu ka edhe gjuhen e vet, alfabetin e vet. Gjithashtu katuni i eper ka edhe shkollen fillore ,SH.F"LIRIA", gjithashtu edhe msimi trasmetohet me gjuhen e vet (shqip), ka 600 nxenes sipas kontrolles ne vitin 2010. Ne vitin 2010 shkolla filore e ka fituar emrin e vet (LIRIA),gjithashtu u ka ber edhe nderrtimi i rruges (lisiçe-jabolçishti i eperm) ne vitin 2012..........


Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]