Jump to content

Sogla

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Soglë)
Soglë
Согле
Fshat
Popullsia
 • Gjithsej137
{{{postal_code_type}}}
1415
TargatVE

Soglë, (maqedonisht: Согле/Sogle) ёshtё fshat nё komunën e Çashkës, Maqedoni.


Një fshat Musliman Shqiptarë në shekullin e 19 me një popullsi prej 400, sipas Vasil Kancov.[1]

Leonhard Schultze Jena 1927, në përputhje me hartën e fshatit etnik Shqiptarë.[2]

Shqiptarët e Maqedonisë, sipas Begzad Baliu (Albanolog).[3]

http://www.promacedonia.org/vk/vk_2_07.htm [1]

http://www.kroraina.com/knigi/gall/ls/title.html [2]

http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=139425 [3]

Sot jetonë 77 Shqiptarë (56.20)% , 54 Maqedonë (39.41)%, të tjerë 6 (4.37)%, kurse ne stinën e verës ka më tepër Shqiptarë dhe Maqedonë .

Duhanit dhe kursim të kafshëve në përgjithësi shumica e fshatrave më të zakonshme, por shumica janë duke punuar në Evropë.