Sogla

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Soglë
Согле
Fshat
noform
Vendndodhja
Soglë is located in Maqedonia e Veriut
Soglë
Soglë
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Vardar
Komuna Çashkë
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Malësia e Velesit
Lartësia 433 m (m.n.d.)
Zona Kohore CET(UTC+1)
Verore CEST(UTC+2)
Kodi Postal 1415
Prefiksi (+389) 043
Targa VE
Koordinatat 41° 35′ 27″ Veri

21° 33′ 10″ Lindje

Popullsia 137 banorë (2002)

Soglë, (maqedonisht: Согле/Sogle) ёshtё fshat nё komunën e Çashkës, Maqedoni.


Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një fshat Musliman Shqiptarë në shekullin e 19 me një popullsi prej 400, sipas Vasil Kancov.[1]

Leonhard Schultze Jena 1927, në përputhje me hartën e fshatit etnik Shqiptarë.[2]

Shqiptarët e Maqedonisë, sipas Begzad Baliu (Albanolog).[3]

http://www.promacedonia.org/vk/vk_2_07.htm [1]

http://www.kroraina.com/knigi/gall/ls/title.html [2]

http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=139425 [3]

Sot jetonë 77 Shqiptarë (56.20)% , 54 Maqedonë (39.41)%, të tjerë 6 (4.37)%, kurse ne stinën e verës ka më tepër Shqiptarë dhe Maqedonë .

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Duhanit dhe kursim të kafshëve në përgjithësi shumica e fshatrave më të zakonshme, por shumica janë duke punuar në Evropë.