Katundi i Epërm

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Katund i Epërm
Горно Јаболчиште
Fshat
Vendndodhja
Katund i Epërm is located in Maqedonia e Veriut
Katund i Epërm
Katund i Epërm
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Vardar
Komuna Çashkë
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Vardar
Lartësia 1132 m (m.n.d.)
Zona Kohore CET(UTC+1)
Verore CEST(UTC+2)
Kodi Postal 1413
Prefiksi (+389) 043
Targa VE
Koordinatat 41° 43′ 21″ Veri

21° 29′ 9″ Lindje

Popullsia 1741 banorë (2002)
Faqja Zyrtare www.koprulu-yabulcista.tr.gg


Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të popullsisë së viti 2002, fshati kishte 1741 banorë nga të cilët 1727 ishin Shqiptarë dhe 14 të tjerë.[1]


Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Katundi i eper ka historin e madhe me gjithato ka edhe kulturen e vet po gjithashtu ka edhe gjuhen e vet, alfabetin e vet. Gjithashtu katuni i eper ka edhe shkollen fillore ,SH.F"LIRIA", gjithashtu edhe msimi trasmetohet me gjuhen e vet (shqip), ka 600 nxenes sipas kontrolles ne vitin 2010. Ne vitin 2010 shkolla filore e ka fituar emrin e vet (LIRIA),gjithashtu u ka ber edhe nderrtimi i rruges (lisiçe-jabolçishti i eperm) ne vitin 2012..........


Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]