Katuni (Dalmaci)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Katuni dhe Shestanovaci

Katuni është një vendbanim në komunën Šestanovac, Zhupania e Splitit dhe e Dalmacisë, Republika e Kroacisë. Para riorganizimit territorial në Kroaci, Katuni ishte në përbërje të Komunës Omish.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në regjistrimin e vitit 2011, Katuni kishte 562 banorë.

Numri i banorëve sipas regjistrimit të popullsisë[1]
1857 1869 1880 1890 1900 1910 1921 1931 1948 1953 1961 1971 1981 1991 2001 2011
962 1.176 1.168 1.376 1.522 1.727 1.801 1.643 1.613 1.476 1.496 1.227 1.266 959 804 562

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • [1] Savezni zavod za statistiku i evidenciju FNRJ i SFRJ, popis stanovništva 1948, 1953, 1961, 1971, 1981. i 1991. godine.
  • Knjiga: "Narodnosni i vjerski sastav stanovništva Hrvatske, 1880-1991: po naseljima, autor: Jakov Gelo, izdavač: Državni zavod za statistiku Republike Hrvatske, 1998., ISBN 953-6667-07-X, ISBN 978-953-6667-07-9;

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]