Omish

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Omiš
Almissa
—  Qytet  —
Pamje nga Omish

Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Split-Dalmacija
Statistika dhe Territori
Koordinatat 43.45°0′0″V 16.7°0′0″L / 43.45000°V 16.70000°L / 43.45000; 16.70000 (Omiš)Koordinatat: 43.45°0′0″V 16.7°0′0″L / 43.45000°V 16.70000°L / 43.45000; 16.70000 (Omiš)
Popullsia 6.369 banorë (2012[1])
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Vendndodhja
Omiš is located in Kroacia
Omiš
Omiš

Omiš (në Kroatisht Almissa) është një qytet në zhupaninë Split-DalmacijaKroaci.

Demografia[redakto | përpunoni burim]

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 6369 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 6387 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 6565 banorë. Popullsia ka ndryshuar me -0.28%[2].

Projekte të tjera[redakto | përpunoni burim]

  •  Commons: Omiš – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Referenca[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ Të dhëna nga www.world-gazetteer.com.

Stampa:Zhupania Split-Dalmacija