Kazani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kazani
Qazan
Qytet
Stema_figura
Stema e Kazanit
Flag of Kazan (Tatarstan).png
Flamuri i Kazanit
Vendndodhja
Kazani is located in Rusi
Kazani
Kazani

Kazani is located in Republika e Tataristanit
Kazani
Kazani

Koordinatat: 55°47′25″V 49°8′5″L / 55.79028°V 49.13472°L / 55.79028; 49.13472

Administrimi
Shteti Flamuri Rusia
Njësia Federale Republika e Tataristanit
Kryetari i Bashkisë Ilsur Metshin
Sipërfaqja dhe popullsia
Popullsia 1.143.535 banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 1005
Zona Kohore KRAT (UTC+8)
Kodi Postal 420xxx
Prefiksi +7 843
Koordinatat 55° 47′ 25″ Veri

49° 8′ 5″ Lindje

Faqja Zyrtare www.kzn.ru
Coat of Arms of Kazan (Tatarstan) (2004).png

Kazan (rus. Каза́нь, tatarisht: Qazan) është kryeqytet i Tataristanit dhe njëri prej qyteteve më të mëdha ruse. Është qendër e madhe industriale dhe kulturore e tatarëve. Kazani shtrihet pranë lumejve të mëdhej Volgës dhe Kazankës në Rusinë qendrore evropiane.

Emri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prejardhja e emrit është e paqartë përkthimi do të thotë "kusi" dhe kjo supozohet se i është vënë sepse Kazani shtrihet në një fushëgropë në formë kusie.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Katedralja
Kazani 1630.

Gjatë luftës së dytë botërore shumë objekte industriale të Rusisë u çvendosën në Kazan larg nga fushata luftarake e Rajhut të tretë kështuqë Kazani u bë qendër e industrisë së luftës ku prodhoheshin avionë dhe tankse për luftë.

Pas shpërbërjes së Bashkimit sovjetik më 1990, Kazani u bë qendër e kulturës tatare dhe u forcuan ndjenjat separatiste.

Nga viti 2000 Kazani zhvillohet me një shpejtësi të madhe në vitin 2005 u hap edhe hekurudha nëntokësore apo metroja me pesë stacione. Kazani e festoi 1000 vjetorin më 2005 atëherë u hap xhamia Qolsharif, më e madhja në Rusi.

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tregëtia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Numri i banorëve ndër vite[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1550 : 50.000
 • 1708 : 40.000
 • 1830 : 43.900
 • 1839 : 51.600
 • 1859 : 60.600
 • 1862 : 63.100
 • 1883 : 140.000
 • 1897 : 130.000
 • 1917 : 206.600
 • 1926 : 179.000
 • 1939 : 398.000
 • 1959 : 667.000
 • 1979 : 989.000
 • 1989 : 1.094.400
 • 1997 : 1.076.000
 • 2000 : 1.089.500
 • 2002 : 1.153.000

Njerëz të famshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]