Kersti Kaljulaid

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kersti Kaljulaid
Presidentja e 5-të e Estonisë
Në detyrë
10 tetor 2016 – në vazhdim
Paraprirë ngaToomas Hendrik Ilves
Të dhëna vetjake
U lind më30 dhjetor 1969
Tartu, Estoni
Bashkjetuesja/etGeorgi-Rene Maksimovski
Fëmijët4
Kersti Kaljulaid (2021)

Kersti Kaljulaid (lindi më 30 dhjetor 1969) është zgjedhur si presidente e Estonisë e cila do ta marrë mandatin më 10 tetor 2016. Ajo do të femra e parë si presidente e Estonisë, po ashtu do të bëhet personi më i ri si president.[1] Pas shumë raundeve në zgjedhje presidenciale, ajo përfundoi në humbje, ajo u zgjodh nga shumica e parlamentarëve si kandidate për presidentë. Ajo fitoi zgjedhjet me 81 vota dhe 17 abstenime.[2][3]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kersti ka një vajzë dhe një djalë nga martesa e saj e parë. Ajo është po ashtu gjyshe.[4] Burri i saj i dytë quhet Georgi-Rene Maksimovski dhe kanë dy djem.[5][6]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Former European auditor Kersti Kaljulaid elected president of Estonia Estonian World, 2 October 2016. Acessed on 3 October 2016.
  2. ^ Kersti Kaljulaid sai 81 häälega uueks Eesti presidendiks ERR, 3 October 2016. Accessed on 3 October 2016
  3. ^ "Estonia's parliament elects country's first female president". Reuters. 3 tetor 2016. Marrë më 6 tetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Kersti Kaljulaid ujub presidendiakvaariumis üksinda: nad on kõik mu seljataga olemas, mu perekond Delfi, 28 September 2016. Accessed on 30 September 2016.
  5. ^ Kes on Kersti Kaljulaiu salapärane abikaasa Georgi-Rene Maksimovski? Õhtuleht, 29 September 2016. Accessed on 30 September 2016.
  6. ^ TTÜ lõpetajad 1918–2006, Tallinn Technical University. Accessed on 30 September 2016.