Kevin Systrom

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Kevin Systrom (lindi më 30 dhjetor 1983)[1] është ndërmarrës dhe programues amerikanë. Ai është i njohur si bashkëthemelues i Instagramit së bashku me Mike Krieger.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kevin lindi më 30 dhjetor 1983 në Holliston, Massachusetts. Ai është djali i Douglas Systrom dhe Diane (Pels). Gjyshërit e tij nga nëna ishin anëtarët e Xhematit të Parë në Kishën e Hancock.[2][3]

Kevin shkoi në shkollën Middlesex në Concord, Massachusetts, ku shkoi në programin e kompjuterave. Interesi i tij u rrit duke luajtur Doom 2 dhe krijoi nivelet e veta si fëmijë.

Kevin shkoi në Universitetin Stanford dhe diplomoi në vitin 2006, me doktoraturë bachelor në shkencat e menaxhimit dhe inxhinierisë.[4] Ai kaloi periudhën e dimrit në vitin e tretë në Firencia, ku ai ka studiuar fotografinë.[5]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Google[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas diplomimit në Stanford, ai u bashku në Google si menaxher i marketingut, duke punuar në Gmail, Google Calendar, Docs, Spreadsheets dhe shumë prodhime të tjera. Ai kaloi dy vite në Google; gjatë vitit të parë, ai punoi me Gmail, Google Reader dhe gjatë vitit të dytë punoi me skuadrën e Zhvillimit të Korporatave.

Instagram[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 2010, Kevin themeloi Instagramin së bashku me Mike KriegerSan Francisco, Kalifornia.[6] Emri "Instagram" rrjedh nga fjalët "insta" dhe "telegram".

Në prill 2012, Instagrami u shit në Facebook për 1 bilionë dollarë me para të gatshme, së bashku me 13 puntorë.[7]

Në një intervju me Forbes, ai ka thënë se "Instagrami është formë e re e komunikimit në rrjetet sociale. Mundesh të postosh foto, ku njerëzit mund të komentojnë ose pëlqejnë fotot dhe mund t'i shpërndajnë në Twitter dhe Facebook."[8]

Që nga tetori 2015, 40 bilionë foto janë shpërndarë në Instagram.

Që nga qershori 2016, Instagrami ka mbi 500 milionë përdorues.[9]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ How old is Kevin Systrom?. Quora (1983-12-30). Retrieved on 2013-08-20.
  2. ^ "Elizabeth V. Pels, 85". NorthJersey.com. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Albert Pels Obituary - Peterborough, NH - Monadnock Ledger-Transcript". Monadnock Ledger-Transcript. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Executive Profile". Bloomberg Businessweek. 5 prill 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Instagram's Kevin Systrom: 'I'm dangerous enough to code and sociable enough to sell our company'". Telegraph.co.uk (në anglisht). 19 maj 2017.
  6. ^ "Kevin Systrom". CrunchBase. 15 prill 2012. Arkivuar nga origjinali origjinali më 11 qershor 2012. Marrë më 20 korrik 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Primack, Dan (9 prill 2012). "Breaking: Facebook buying Instagram for $1 billion". Fortune. Arkivuar nga origjinali origjinali më 4 dhjetor 2012. Marrë më dhjetor 17, 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ Geron, Tomio (19 dhjetor 2011). "Kevin Systrom Builds Instagram into a Media Company Press". Forbes. Forbes. Marrë më tetor 25, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ E, D (21 qershor 2016). "Instagram users top 500 million". BBC. BBC. Marrë më qershor 21, 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)