Jump to content

Mike Krieger

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Mike Krieger (lindi më 4 mars 1986) është ndërmarrës brazilian dhe inxhinier i programeve i cili bashkëthemeloi Instagramin së bashku me Kevin Systrom.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mike lindi në São Paulo, Brazil dhe u zhvendos në Kalifornia në vitin 2004 për të shkuar në Universitetin Stanford.[1] Në Stanford, ku studioi systemin simbolik, ai takoi Kevin Systrom.[2] Të dytë themeluan Instagramin në vitin 2010.[3] Ai është i martuar me Kaitlyn Trigger.

Jeta dhe karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Krieger lindi në São Paulo, Brazil dhe u zhvendos në Kaliforni në 2004 për të marrë pjesë në Universitetin e Stanfordit. Në Stanford, ku ai studioi sisteme simbolike, ai u takua me Kevin Systrom. Të dy bashkë-themeluan Instagramin në 2010. Krieger dhe Systrom kishin idenë e ndërtimit të një aplikacioni për check-in, para se ta bënin atë ekskluziv për fotografi. Gjatë ditëve të para, shumica e inxhinierisë dhe përvojës së përdoruesit u zhvilluan vetëm nga Krieger. Një nga historitë në lidhje me ditët e para të Instagram që Krieger kujtoi është:

Një herë u zgjova dhe kishte një email që thoshte se faqja u prish dhe unë isha si, kush e rregulloi atë? Shane, e rregullove? Kev, e rregullove? Jo. Dhe përfundimisht në terminal, shtypni lart dhe do të shihni se cila ishte gjëja e fundit që keni shtypur. Kështu që, me sa duket, në 3:30 të mëngjesit disi arrita që, në një gjendje krejt të dehur, të ringjallja Instagramin. Kaq po luftonim në ato ditë.

Pasi Instagrami u ble nga Facebook, Krieger u angazhua për ndërtimin dhe rritjen e Instagram në mënyrë të pavarur. Ndërsa baza e përdoruesve u zgjerua, Krieger siguroi që platforma t'u jepte bizneseve të vogla mundësi të lulëzojnë, dhe se ajo mbetet një vend i sigurt për adoleshentët.

Më 18 Prill, 2020, Krieger u bashkua me Systrom përsëri për të lançuar Rt.live, produktin e tyre të parë së bashku që nga largimi nga Facebook. Rt.live është një gjurmues i azhurnuar se sa shpejt po përhapet COVID-19 në secilin shtet të SHBA. [4]

Filantropia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Prill 2015, Krieger njoftoi një partneritet me vlerësuesin e bamirësisë GiveWell, duke kryer 750,000 dollarë amerikanë gjatë dy viteve të ardhshme. Fondet janë për të mbështetur operacionet, me 90% të alokuara për grante të identifikuara dhe rekomanduara përmes procesit të Hapur të Filantropisë.[5]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Joe Garofoli (2012-01-24). "Steve Jobs' widstagram founder sitting with Michelle Obama at State of the Union". SFGate.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 14 prill 2012. Marrë më 16 nëntor 2017.
  2. ^ Somini Sengupta, Nicole Perlroth and Jenna Wortham (2012-04-13). "Behind Instagram's Success, Networking the Old Way". New York Times (në anglisht).{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  3. ^ Christine Longorio (2012-04-09). "Kevin Systrom and Mike Krieger, Founders of Instagram". Inc. magazine (në anglisht).{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  4. ^ "Instagram founders launch COVID-19 spread tracker Rt.live". TechCrunch. Retrieved 2020-04-19.
  5. ^ Karnofsky, Holden (23 April 2015). "Co-funding Partnership with Kaitlyn Trigger and Mike Krieger". GiveWell.