Mike Krieger

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Mike Krieger (lindi më 4 mars 1986) është ndërrmarrës brazilianë dhe inxhinierë i programeve i cili bashkë-themeloi Instagramin së bashku me Kevin Systrom.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mike lindi në São Paulo, Brazil dhe u zhvendos në Kalifornia në vitin 2004 për të shkuar në Universitetin Stanford.[1] Në Stanford, ku studioi systemin simbolik, ai takoi Kevin Systrom.[2] Të dytë themeluan Instagramin në vitin 2010.[3] Ai është i martuar me Kaitlyn Trigger.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Joe Garofoli (24 janar 2012). "Steve Jobs' widstagram founder sitting with Michelle Obama at State of the Union". SFGate.com. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Somini Sengupta, Nicole Perlroth and Jenna Wortham (13 prill 2012). "Behind Instagram's Success, Networking the Old Way". New York Times. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Christine Longorio (9 prill 2012). "Kevin Systrom and Mike Krieger, Founders of Instagram". Inc. magazine. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)