Kiki Kogelnik

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kiki Kogelnik (1935–1997) ishte një piktore, skulptore austriake. E lindur në Austrinë jugore, ajo studioi në Akademinë e Arteve të Bukura të Vjenës dhe u transferua në Nju Jork në vitin 1961. Kogelnik konsiderohet si artistia më e rëndësishme e Austrisë në lidhje me pop-in, pavarësisht se ka qenë e njohur për të mos u konsideruar si pjesë e lëvizjes së artit pop.

Jeta dhe vepra: vitet 1960[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kiki Kogelnik, Robot Femër, 1964, Vaj dhe akrilik në kanavacë, 48½ inç × 72½ inç (123 × 184 cm). Fondacioni Kiki Kogelnik.

Kogelniku filloi karrierën e saj në Galerie Nächst St. Stefan në Vjenë në 1961, duke treguar vepra abstrakte. Në atë kohë ajo u ndikua nga Serge Poliakoff i shkollës së Parisit , por më vonë gjeti zhanrin e saj unik ndërsa ishte e rrethuar nga lëvizja e artit pop në Nju Jork. Në një moment ajo ishte fejuar me artistin abstrakt ekspresionist austriak Arnulf Rainer .

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]