Kim Xhong-Il

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Kim Jong Il)
Jump to navigation Jump to search
Kim Xhong II
(1941 - 2011)
Lider Superem i Kores së Veriut (1994-2011)

Kim Jong-il on August 24, 2011.jpg

Emri: Kim
Mbiemri: Yong-II
Lindi më: 16 shkurt, 1941
Vendlindja: Vyatskoye,Rusi
Vdiq më: 17 dhjetor 2011
Vdiq në: Pyongyang.Korea e Verijut
Profesioni: Gjeneral,,Politikan,President

Kim Jong-il ose Kim Xhong II (Emri i lindjes Yuri Irsenovich Kim) lindi 16 shkurt 1941 Vyatskoye njē fshat nē Rusi shum afer kufirit me Koren Veriore dhe vdiq me 17 dhjetor 2011 Pyongyang ishte lideri Suprem i Rebulikës Popullore të Kores Veriore dhe Kryetar i partis komuniste qe udhëheq Korem e Veriut që nga viti 1948-.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kim Jong-il

Kim Jong-il (lindur: Yuri Irsenovich Kim;[1] 16 shkurt 1941[2] – 17 dhjetor 2011)[3] ka qënë udhëheqësit e lartëKoresë së Veriut (RPDK) nga 1994 deri 2011. Ai pasoi te atin e tij themeluesine e RPDK Kim Il-sung duke e pasuar pas vdekjes më 1994 të Kim-it te vjeter 1994. Kim Jong-il ka qënë Sekretari i Përgjithshëm i Partisë së Punëtorëve të Koresë, Kryetar i Komisionit të Mbrojtjes Kombëtare e Koresë së Veriut, dhe Komandanti i Përgjithshëm i Ushtria Popullore koreane , e katra më madhja e Ushtrive egzistuese në botë.

Në prill të 2009, kushtetuta e Koresë së Veriut u amendua për t'iu referuar atij të nënkuptuar si "udhëheqësi i lartë".[4] Ai ishte gjithashtu referohet si "Udhëheqësi i dashur", "babai ynë", " Gjenerali", "Generalissimo", dhe "Gjenerali i lavdishëm që zbriti nga qielli, komandanti gjithmonë fitimtar me vullnet të hekurt ",në mes të tjerëve.[5] Djali i tij Kim Jong-un u promovua në një pozitë të lartë në Partinë në pushtet të Punëtorëve dhe është pasardhësi i tij.[6] Më 2010, ai u rendit i 31 në Revistën Forbes Lista e 100 njerëzve më të fuqishëm të botës.[7] Qeveria e Koresë së Veriut njoftoi vdekjen e tij më 19 dhjetor 2011.[3]

Fëmijëria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Detajet që rrethojnë lindjen e Kim Jong-il's varjojnë në baze te burimeve. Burimet Sovietike tregojnë se ai është lindur në fshatin Vyatskoye, afër Khabarovsk, në 1941,[8] ku i ati i tij, Kim Il-sung, komandonte batalionin e parë të Brigadës së 88 Soviteike,që përbëhej nga emigrante exili kinezë dhe koreanë. Mamaja e Kim Jong-il, Kim Jong-suk, ka qënë gruaja e parë e Kim Il-sung-ut.

Biografia zyrtare shtetërore e Kim Jong-il[9] tregon se ai është lindur në një kamp sekret në Baekdu MountainKorean japoneze në 16 shkurt 1942.[10]

Kim Jong-il në 1947 në moshën 5 ose 6 vjeç.

Në 1949, nëna e tij vdiq gjatë një lindje.[11]

Titujt zyrtar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: List of Kim Jong-il's titles.

Për lexime të mëtejshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

http://comeze.net/?p=41080[lidhje e vdekur] lajmi per vdjen e Diktorit se kores veriore

Shenime dhe referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Chung, Byoung-sun (22 gusht 2002). "Sergeyevna Remembers Kim Jong Il". The Chosun Ilbo. Arkivuar nga origjinali origjinali më 11 mars 2007. Marrë më 19 shkurt 2007Stampa:Inconsistent citations Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Passhkrimi (lidhja)
  Sheets, Lawrence (12 shkurt 2004). "A Visit to Kim Jong Il's Russian Birthplace". National Public Radio. Marrë më 19 shkurt 2007Stampa:Inconsistent citations Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Passhkrimi (lidhja)
  "CNN.com". CNN. Arkivuar nga origjinali origjinali më 4 tetor 2020. Marrë më 30 tetor 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  "Kim Jong-Il, Kim Il-Sung – In the Family Business – North Korea: Secrets and Lies – Photo Gallery". LIFE. Arkivuar nga origjinali origjinali më 8 janar 2012. Marrë më 19 dhjetor 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ North Korean records list his birth as 16 Febuary 1942, but are generally not considered to be factually reliable.
 3. ^ a b Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura bbcdeath
 4. ^ McGivering, Jill (29 shtator 2009). "N Korea constitution bolsters Kim". BBC News. Marrë më 7 maj 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Stampa:Str rightmost/ A State of Mind on IMDb
 6. ^ "NKorea prints photos of heir apparent Kim Jong Un". AP News. 30 shtator 2010. Arkivuar nga origjinali origjinali më 26 qershor 2010. Marrë më 30 shtator 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ The 100 Most Powerful People in the World, Forbes Magazine
 8. ^ Steve Herrmann (9 tetor 2006). "Profile: Kim Jong-Il". BBC News. Marrë më 17 dhjetor 2007. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Biography of the Dear Leader Kim Jong Il". Korea-dpr.com. Arkivuar nga origjinali origjinali më 12 qershor 2008. Marrë më 5 dhjetor 2008. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Kim Jong Il – Short Biography. Arkivuar 12 qershor 2008 tek Wayback Machine Pyongyang: Foreign Languages Press, 1998, p. 1.
 11. ^ "The Kims' North Korea" Arkivuar 24 shkurt 2017 tek Wayback Machine, Asia Times, 4 June 2005.