Jump to content

Kim Xhong-Il

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kim Xhong II
(1941 - 2011)
Lider Superem i Kores së Veriut (1994-2011)
U lind në16 shkurt, 1941
Vdiq17 dhjetor 2011
KombësiaKoreano- Verior
ProfesioniGjeneral,,Politikan,President

Kim Jong-il ose Kim Xhong II (Emri i lindjes Yuri Irsenovich Kim) lindi 16 shkurt 1941 Vyatskoye njē fshat nē Rusi shum afer kufirit me Koren Veriore dhe vdiq me 17 dhjetor 2011 Pyongyang ishte lideri Suprem i Rebulikës Popullore të Kores Veriore dhe Kryetar i partis komuniste qe udhëheq Korem e Veriut që nga viti 1948-.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kim Jong-il

Kim Jong-il (lindur: Yuri Irsenovich Kim;[1] 16 shkurt 1941[2] – 17 dhjetor 2011)[3] ka qënë udhëheqësit e lartëKoresë së Veriut (RPDK) nga 1994 deri 2011. Ai pasoi te atin e tij themeluesine e RPDK Kim Il-sung duke e pasuar pas vdekjes më 1994 të Kim-it te vjeter 1994. Kim Jong-il ka qënë Sekretari i Përgjithshëm i Partisë së Punëtorëve të Koresë, Kryetar i Komisionit të Mbrojtjes Kombëtare e Koresë së Veriut, dhe Komandanti i Përgjithshëm i Ushtria Popullore koreane , e katra më madhja e Ushtrive egzistuese në botë.

Në prill të 2009, kushtetuta e Koresë së Veriut u amendua për t'iu referuar atij të nënkuptuar si "udhëheqësi i lartë".[4] Ai ishte gjithashtu referohet si "Udhëheqësi i dashur", "babai ynë", " Gjenerali", "Generalissimo", dhe "Gjenerali i lavdishëm që zbriti nga qielli, komandanti gjithmonë fitimtar me vullnet të hekurt ",në mes të tjerëve.[5] Djali i tij Kim Jong-un u promovua në një pozitë të lartë në Partinë në pushtet të Punëtorëve dhe është pasardhësi i tij.[6] Më 2010, ai u rendit i 31 në Revistën Forbes Lista e 100 njerëzve më të fuqishëm të botës.[7] Qeveria e Koresë së Veriut njoftoi vdekjen e tij më 19 dhjetor 2011.[3]

Fëmijëria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Detajet që rrethojnë lindjen e Kim Jong-il's varjojnë në baze te burimeve. Burimet Sovietike tregojnë se ai është lindur në fshatin Vyatskoye, afër Khabarovsk, në 1941,[8] ku i ati i tij, Kim Il-sung, komandonte batalionin e parë të Brigadës së 88 Soviteike,që përbëhej nga emigrante exili kinezë dhe koreanë. Mamaja e Kim Jong-il, Kim Jong-suk, ka qënë gruaja e parë e Kim Il-sung-ut.

Biografia zyrtare shtetërore e Kim Jong-il[9] tregon se ai është lindur në një kamp sekret në Baekdu MountainKorean japoneze në 16 shkurt 1942.[10]

Kim Jong-il në 1947 në moshën 5 ose 6 vjeç.

Në 1949, nëna e tij vdiq gjatë një lindje.[11]

Titujt zyrtar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për lexime të mëtejshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

http://comeze.net/?p=41080[lidhje e vdekur] lajmi per vdjen e Diktorit se kores veriore

Shenime dhe referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Chung, Byoung-sun (22 gusht 2002). "Sergeyevna Remembers Kim Jong Il". The Chosun Ilbo. Arkivuar nga origjinali më 11 mars 2007. Marrë më 19 shkurt 2007Stampa:Inconsistent citations {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Passhkrimi (lidhja)
  Sheets, Lawrence (12 shkurt 2004). "A Visit to Kim Jong Il's Russian Birthplace". National Public Radio. Marrë më 19 shkurt 2007Stampa:Inconsistent citations {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Passhkrimi (lidhja)
  "CNN.com". CNN. Arkivuar nga origjinali më 4 tetor 2020. Marrë më 30 tetor 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  "Kim Jong-Il, Kim Il-Sung – In the Family Business – North Korea: Secrets and Lies – Photo Gallery". LIFE. Arkivuar nga origjinali më 8 janar 2012. Marrë më 19 dhjetor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ North Korean records list his birth as 16 Febuary 1942, but are generally not considered to be factually reliable.
 3. ^ a b Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura bbcdeath
 4. ^ McGivering, Jill (29 shtator 2009). "N Korea constitution bolsters Kim". BBC News. Marrë më 7 maj 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ {{{titulli}}}Internet Movie Database
 6. ^ "NKorea prints photos of heir apparent Kim Jong Un". AP News. 30 shtator 2010. Arkivuar nga origjinali më 26 qershor 2010. Marrë më 30 shtator 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ The 100 Most Powerful People in the World, Forbes Magazine
 8. ^ Steve Herrmann (9 tetor 2006). "Profile: Kim Jong-Il". BBC News. Marrë më 17 dhjetor 2007. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Biography of the Dear Leader Kim Jong Il". Korea-dpr.com. Arkivuar nga origjinali më 12 qershor 2008. Marrë më 30 tetor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Kim Jong Il – Short Biography. Arkivuar 12 qershor 2008 tek Wayback Machine Pyongyang: Foreign Languages Press, 1998, p. 1.
 11. ^ "The Kims' North Korea" Arkivuar 24 shkurt 2017 tek Wayback Machine, Asia Times, 4 June 2005.