Kim Xhong-Il

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Kim Jong-il ose Kim Xhong II (Emri i lindjes Yuri Irsenovich Kim) lindi 16 shkurt 1941 Vyatskoye njē fshat nē Rusi shum afer kufirit me Koren Veriore dhe vdiq me 17 dhjetor 2011 Pyongyang ishte lideri Suprem i Rebulikës Popullore të Kores Veriore dhe Kryetar i partis komuniste qe udhëheq Korem e Veriut që nga viti 1948-

Kim Xhong II
(1941 - 2011)
Lider Superem i Kores së Veriut (1994-2011)

Kim Jong-il on August 24, 2011.jpg

Emri: Kim
Mbiemri: Yong-II
Lindi më: 16 shkurt, 1941
Vendlindja: Vyatskoye,Rusi
Vdiq më: 17 dhjetor 2011
Vdiq në: Pyongyang.Korea e Verijut
Profesioni: Gjeneral,,Politikan,President

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fëmiirja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kariera si Ushtarak[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kariera si Politkan[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Reformat e Ekonomike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Trashigimia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referncat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

http://comeze.net/?p=41080[lidhje e vdekur] lajmi per vdjen e Diktorit se kores veriore

Lidhjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]