Kisha e Shën Mërisë, Vau i Dejës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kisha e Shën Mërisë, Vau i Dejës
Vau i Dejës, Albania – St Mary Church 2018 01.jpg
Kisha pas se të shkatërrohej në 1969
Lloji Arkitekture
Vendndodhja Vau i Dejës, Qarku i Shkodrës, Shqipëri
Koordinatat 42°00′V 19°23′L / 42.0°V 19.38°L / 42.0; 19.38Koordinatat: 42°00′V 19°23′L / 42.0°V 19.38°L / 42.0; 19.38
Ndërtuar Shek XIII
Organi drejtues DRKK Shkodër
Kisha e Shën Mërisë, Vau i Dejës is located in Shqipëria
Kisha e Shën Mërisë, Vau i Dejës
Kisha e Shën Mërisë, Vau i Dejës në hartë

Kisha e Shën Mërisë në Vaun e Dejës, Shkodër, Shqipëri ishtë një kishë me arkitekturë gotiko-romake, e ndërtuar në shekullin XIII dhe e shkatërruar në vitin 1969. Në kohën e shkatërrimit ndërtesa ishte listuar si monument kulture i Shqipërisë.[1]

Histori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kisha ishte e ndërtuar në shekullin XIII. Ishte vendi ku, dy shekuj mbas ndërtimit, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastriot Skënderbeu, vuri kurorë me Donikën.[2]

Ajo ishte në gjendje shumë të mirë deri kur, më 30 Maj 1969, u hodh në erë me dinamit, me urdhër të Fadil Ymerit, asokohe sekretar i Komitetit të Partisë të ndërmarrjes N.SH.N të kantjerit të Hidrocentralit të Vaut Dejës, si dhe kandidat i Komitetit Qendror të Partisë së Punës së Shqipërisë. Nga ana shtetërore, ekzekutimin e urdhërit për shkatërrim që kishte dhënë partia komuniste dha drejtori i N.SH.N-s së Hidrocentralit, Emin Mysliu.[3] Në 1979, Gani Strazimiri, arkitekt dhe drejtor i Monumenteve të Kulturës, pati guximin të ngrinte një padi në prokurori, për shkak se në kohën kur kisha u shkatërrua, ajo kishte qenë monument kulture për rreth 20 vjet, si dhe mbante shenjën "Mbrohet nga shteti". Prokurori i justifikoi autorët, për arësye se ata kanë vepruar pa e ditur që kisha kishte qenë monument kulture.[4][5]

Gjendja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1000 lekë shënim, 1996 version, duke treguar kishës

Kisha është rindërtuar në afërsi të rrënojave të kishës së vjetër . Kisha e vjetër është e ilustruar në monedhën 1000 lekëshe të vitit 1996 .[6]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ admin (10 prill 2016). "HISTORI NGA QYTETI NË VA". Shkoder.net... Arkivuar nga origjinali origjinali më 4 gusht 2018. Marrë më 2017-04-12. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Bekteshi, Besi (8 prill 2014). "Kisha e Vaut të Dejës, ose simboli i shkatërrimit të Monumenteve të Kulturës". Gazeta Sot. Marrë më 20 korrik 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Proletari Forum & Italia Forum - Shiko temë - Prishja e kishës kurorëzimit t' Gjergj Kastriotit n'Vau Dejë". www.proletari.com. Marrë më 2017-04-12. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Administratori (23 maj 2014). "Albtalebant prishen Kishen e Vau Dejsit ku Skenderbeu vuni kunore martese". EuroEmigrant. Marrë më 2017-04-12. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Kisha e Vaut të Dejës, ose simboli i shkatërrimit të Monumenteve të Kulturës". Agjencia e Lajmeve SOT NEWS. 8 prill 2014. Marrë më 2017-04-12. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Administratori (23 maj 2014). "Albtalebant prishen Kishen e Vau Dejsit ku Skenderbeu vuni kunore martese". EuroEmigrant. Marrë më 2017-04-12. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)