Kisha e Shën Mërisë (Voskopojë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kisha e Shën Marisë (Voskopojë)
Voskopojë Marienkirche - Gebäude 1.jpg
Kisha e Shën Marisë (Voskopojë)
Lloji Arkitekture
Vendndodhja Voskopoje, Korçë, Shqipëri
Koordinatat 40°38′08″V 20°35′29″L / 40.635517°V 20.591486°L / 40.635517; 20.591486Koordinatat: 40°38′08″V 20°35′29″L / 40.635517°V 20.591486°L / 40.635517; 20.591486
Ndërtuar PERIUDHA Post Bizantine
Organi drejtues DRKK Korçë
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
Lloji Nën mbrojtje
Kriteret I
Përcaktuar 17.03.1948, 23.09.1971
Nr. i referencës KO062
Tipologjia Kishë
Kisha e Shën Mërisë (Voskopojë) is located in Shqipëria
Kisha e Shën Mërisë (Voskopojë)
Kisha e Shën Mërisë në hartë

Kisha e Shën Marisë (Voskopojë) është një monument i trashëgimisë kulturore në Voskopoje, rrethi i Korçës, në qarkun e Korçës, Shqipëri [1]. Ky monument është i llojit "Arkitekture", i miratuar me numër "586 e 4874""17.03.1948, 23.09.1971".

Histori dhe përshkrim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kisha mendohet të jetë filluar së ndërtuari në 1694 dhe përfunduar në 1699, kurse dekorimet janë të vitit 1712.[2]

Interior decorations of St. Mary's Church

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LISTA E MONUMENTEVE: RRETHI I KORÇËS. Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Marrë më 26 janar 2016.
  2. ^ Rousseva, Ralitsa (2003). "Iconographic Characteristics of the Churches in Moschopolis and Vithkuqi (Albania)" (PDF). Makedonika. 35 (04): 163–191. Marrë më 2010-11-07.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]