Kisha e Shën Thanasit (Voskopojë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Shih: Kisha e Shën Thanasit (kthjellim).
Kisha e Shën Thanasit (Voskopojë)
Voskopoje St Athanasius2.JPG
Lloji Arkitekture
Vendndodhja Voskopoje, Korçë, Shqipëri
Koordinatat 40°38′18″V 20°35′24″L / 40.638241°V 20.590044°L / 40.638241; 20.590044Koordinatat: 40°38′18″V 20°35′24″L / 40.638241°V 20.590044°L / 40.638241; 20.590044
Ndërtuar PERIUDHA Post Bizantine, VITI /Shek 1724 / XVII
Organi drejtues DRKK Korçë
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
Lloji Nën mbrojtje
Kriteret I
Përcaktuar 586 e 487417.03.1948, 23.09.1971
Nr. i referencës KO070
Tipologjia Bazilike Me Tre Nefe
Kisha e Shën Thanasit (Voskopojë) is located in Shqipëria
Kisha e Shën Thanasit (Voskopojë)
Kisha e Shën Thanasit në hartë

Kisha e Shën Thanasit (Voskopojë) është një monument i trashëgimisë kulturore në Voskopoje, rrethi i Korçës, në qarkun e Korçës, Shqipëri [1]. Ky monument është i llojit "Arkitekture", i miratuar me numër "586 e 4874""17.03.1948, 23.09.1971".

Përshkrim dhe histori[redakto | përpunoni burim]

Kisha mbaroi së ndertuari me 1721.[2] Ajo është e tipit bazilikë trenefeshe dhe ndodhet në pjesën verilindore të Voskopojës, te lagjia e Akamnelit. Kisha ka dy kupola mbi tambur me qemere dhe kalota sferike të mbështetura mbi dy pilastra dhe tetë shtylla. Permasat e tri nefeve jane 19 m x 10.50 m x 8 m, kurse lartësia e kupolave dhe nefit shkon ne 9m. Absida është e dekoruar së jashtmi nga shtatë harqe të verbëra dhe dy të tjera anësore në të dy krahët ,që kurorëzojne dy dritare të vogla. Hajati eshte 18.90 m I gjatë dhe 2.85 m i gjerë, i perkufizuar nga 6 arkada të mbështetura nv 5 shtylla dhe dy kapitele. [3] Tani kisha shërben si kishë për varrezat e Voskopojës.[4] Ikonat e kishës janë vjedhur 5 herë në vitet 1990-2010. Vjedhja më e fundit ishte për ikona të pikturuara në vitin 1724.[5]

Nartheksi i jashtëm i dekoruar i kishës se Shën Thanasit

Referencat[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ LISTA E MONUMENTEVE: RRETHI I KORÇËS. Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Marrë më 26 janar 2016. 
  2. ^ Tassos A. Mikropoulos. Elevating and Safeguarding Culture Using Tools of the Information Society, p. 315
  3. ^ "Map - IMK WebGIS". imk.gov.al. IMK. Marrë më 13 tetor 2016. 
  4. ^ Kirchhainer, Karin (2003). "Iconographic Characteristics of the Churches in Moschopolis and Vithikuqi (Albania)" (PDF). Makedonika. 35 (04): 163–191. Marrë më 2010-11-07. 
  5. ^ Albanian Television News. "Voskopojë, vidhet kisha". Marrë më 7 November 2010. 

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]