Klaukkala

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Klaukkala
fshat
noform
Kisha e Klaukkalës.
Vendndodhja
Klaukkala is located in Finlanda
Klaukkala
Klaukkala
Vendndodhja e Klaukkala në Finlandë

Koordinatat: 60°22.57′V 24°45.04′L / 60.37617°V 24.75067°L / 60.37617; 24.75067

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Uusimaa
Provinca Nurmijärvi
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 43 km2
Popullsia 17340[1] banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3

Klaukkala (suedisht: Klövskog), është një fshat në Finlandëkomunën e Nurmijärvi. Është fshati më i madh në komunë, si në aspektin e zonës dhe popullsisë; në vitin 2017 ajo kishte 17340 banorë.[1] Lepsämä, një fshat që i përket Klaukkalës, është vendi ku aktualisht banon ish-Kryeministri i Finlandës, Matti Vanhanen.[2]

Këtu janë dy kisha: kisha Klaukkala, e ndërtuar në vitin 2004, dhe një kishë prej druri të Shën Nektarit të Aeginës.[3]

Emri i Klaukkal në finlandisht vjen nga emri Nikolaos. Në histori, fshati u emërua Klöckeskoogh (1527), Klaukka dhe Klockskoby (1540), Klöckeskoby (1544), Klauko (1710), Klaukala Hemmi (1835) dhe më në fund Klaukkala (1866).[4]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Klaukkala – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale