Klerofashizmi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Klerofashizmi është një ideologji që kombinon doktrinat politike, sociale dhe ekonomike të fashizmit me klerikalizmin. Termi është përdorur për të përshkruar organizata dhe lëvizje të ndryshme që ndërthurin elemente fetare me fashizmin, marrin mbështetje nga organizatat fetare që kanë simpati për fashizmin, ose regjimet fashiste në të cilat klerikët luajnë një rol kryesor. [1] [2] [3] [4]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Eatwell, Roger (2003). "Reflections on Fascism and Religion". Arkivuar nga origjinali më 2007-05-01. Marrë më 2007-02-14. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Carlo Santulli, Filofascisti e Partito Popolare (1923-1926) (dissertation), Università di Roma - La Sapienza, 2001, p. 5.
  3. ^ Carlo Santulli, Id.
  4. ^ Feldman, Turda & Georgescu 2008.