Klis

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Klis
—  Qytet  —
Pamje nga Klis

Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Split-Dalmacija
Statistika dhe Territori
Koordinatat 43.56°0′0″V 16.52°0′0″L / 43.56000°V 16.52000°L / 43.56000; 16.52000 (Klis)Koordinatat: 43.56°0′0″V 16.52°0′0″L / 43.56000°V 16.52000°L / 43.56000; 16.52000 (Klis)
Popullsia 3.029 banorë (2012[1])
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Vendndodhja
Klis is located in Kroacia
Klis
Klis

Klis (në Kroatisht ) është një qytet në zhupaninë Split-DalmacijaKroaci.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 3029 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 2987 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 2557 banorë. Popullsia ka ndryshuar me 1.41%[2].

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Klis – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ "Të dhëna nga www.world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 5 dhjetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Stampa:Zhupania Split-Dalmacija