Knin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Merge-arrows.svg
Ndihmoni që kjo pjesë dhe pjesa Knini të bashkohen në një artikull të vetëm. {{{2}}}Knin
—  Qytet  —
Pamje nga Knin

Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Šibenik-Knin
Statistika dhe Territori
Koordinatat 44.04°0′0″V 16.2°0′0″L / 44.04000°V 16.20000°L / 44.04000; 16.20000 (Knin)Koordinatat: 44.04°0′0″V 16.2°0′0″L / 44.04000°V 16.20000°L / 44.04000; 16.20000 (Knin)
Popullsia 10.432 banorë (2012[1])
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Vendndodhja
Knin is located in Kroacia
Knin
Knin

Knin (në Kroatisht ) është një qytet në zhupaninë Šibenik-KninKroaci.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 10432 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 10493 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 11128 banorë. Popullsia ka ndryshuar me -0.58%[2].

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Knin – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ "Të dhëna nga www.world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 5 dhjetor 2012.

Stampa:Zhupania Šibenik-Knin