Knini

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Merge-arrows.svg
Ndihmoni që kjo pjesë dhe pjesa Knin të bashkohen në një artikull të vetëm. {{{2}}}


Knini
Qytet
noform
Vendndodhja
Knini is located in Kroacia
Knini
Knini
44°02′33″V 16°11′57″L / 44.042564°V 16.199169°L / 44.042564; 16.199169Koordinatat: 44°02′33″V 16°11′57″L / 44.042564°V 16.199169°L / 44.042564; 16.199169
Administrimi
Shteti Flamuri Kroacia
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 63 km2
Popullsia 15.190 banorë
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 22300
Faqja Zyrtare http://www.knin.hr/

Knini është qytet dhe komunë në pjesën qendrore të Kroacisë jugore, është i vendosur në pjesët shkëmbore të Dalmacisë. Knini është qytet i lashtë mbetëror kroat dhe boshnjak dhe vend me histori të bujshme, e cila gjat vitetve të 1990-ta kulminoi lufta e përgjakshme.

historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]