Knini

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Knini
Vendndodhja
Qendra e qytetit
Statistika
Popullsia
-dendësia
15.190 ban. banorë
banorë/km²
Sipërfaqja 63km2 km²
Administrata
Shteti Kroacia
Qarku
Adresa e kuvendit
Kodi postal 22300
Prefiksi telefonik
Faqe zyrtare http://www.knin.hr/
Politika
Kryetar
Partia udhëheqëse

Knini është qytet dhe komunë në pjesën qendrore të Kroacisë jugore, është i vendosur në pjesët shkëmbore të Dalmacisë. Knini është qytet i lashtë mbetëror kroat dhe boshnjak dhe vend me histori të bujshme, e cila gjat vitetve të 1990-ta kulminoi lufta e përgjakshme.

historia[redakto | redakto tekstin burimor]

gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]