Kolata e Keqe

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kolata e Keqe

Kolata e Keqe (Gjuha malazeze: Zla Kolata) është një nga majat më të lartat të Alpeve Shqiptare, në kufirin mes Malit të Zi dhe Shqipërisë.

Përshkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kolata e Keqe ka një lartësi prej 2,534 metres (8,314 ft), duke e bërë atë malin më të lartë në Mal të Zi dhe të 16-tin më të lartë në Shqipëri. [1] [2] Ndodhet në kufirin e komunës Gucisë të Malit të Zi dhe rrethit TropojëQarkut të Kukësit, Shqipëri. Kolata e Keqe ka një majë të lartë dhe është një destinacion popullor turistik në të dy vendet. Vetëm gjysmë kilometri në verilindje në 2,528 metres (8,294 ft), vetëm pak më poshtë, ndodhet Kolata e Mirë (Dobra Kolata), gjithashtu e vendosur në kufi. Maja më e lartë në këtë masiv është një kilometër në lindje-juglindje të Kolatës së Keqe dhe është tërësisht në tokën shqiptare; quhet Rodi e Kollatës ose Maja e Kollatës. [3] Ajo ndodhet në 2,552 m (8,373 ft); lartësi mbidetare por pavarësisht pamjeve pitoreske në Luginën e Valbonës, nuk është aq shpesh e vizituar.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Crolla, R.; McKeating, C. (2014). Europe's High Points: Reaching the summit of every country in Europe (në anglisht). Cicerone Press. fq. 241. ISBN 978-1-84965-960-4. Marrë më 3 shtator 2018.
  2. ^ Abraham, R. (2018). The Peaks of the Balkans Trail: Montenegro, Albania and Kosovo (në anglisht). Cicerone Press. fq. 87. ISBN 978-1-78362-556-7. Marrë më 3 shtator 2018.
  3. ^ "Europen Mountains, Montenegro Maja Kolata" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 11 janar 2015. Marrë më 3 shtator 2018.