Jump to content

Komanda Evropiane e Shteteve të Bashkuara

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Stema e Komandës Evropiane të Shteteve të Bashkuara.

Komanda Evropiane e Shteteve të Bashkuara (EUCOM) është 1 nga 11 komandat e unifikuara luftarake të ushtrisë së Shteteve të Bashkuara, me seli në Shtutgart, Gjermani. Zona e saj e fokusit mbulon 54,000,000 km2 dhe 51 vende dhe territore, duke përfshirë Evropën, Rusinë dhe Grenlandën. Komandanti i Shteteve të Bashkuara EUCOM shërben njëkohësisht si Komandanti Suprem i Aleatëve në Evropë (SACEUR) brenda NATO-s, një aleancë ushtarake. Gjatë Luftës së Gjirit dhe Operacionit Northern Watch, EUCOM kontrolloi forcat që fluturonin nga baza ajrore e Incirlik.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]