Jump to content

Komanda Indo-Paqësor e Shteteve të Bashkuara

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vula e Komandës së Indo-Paqësorit të SHBA-së.

Komanda Indo-Paqësor e Shteteve të Bashkuara (USINDOPACOM)[1][2] është komanda e unifikuar luftarake e Forcave të Armatosura të Shteteve të Bashkuara përgjegjëse për rajonin Indo-Paqësor.

Është më e vjetra dhe më e madhja nga komandat e unifikuara luftarake. Komandanti i saj, oficeri i lartë ushtarak amerikan në Paqësor, është përgjegjës për më shumë se 375,000 anëtarë të shërbimit, si dhe një zonë që përfshin më shumë se 260,000,000 km2, ose afërsisht 52% të sipërfaqes së Tokës, që shtrihet nga ujërat e Bregut Perëndimor të Shteteve të Bashkuara në bregun lindor ujërat kufitare detare të Indisë në gjatësinë gjeografike meridiane 66° në lindje të Greenwich dhe nga ArktikuAntarktik. E njohur më parë si "Komanda e Paqësorit të Shteteve të Bashkuara" (USPACOM) që nga fillimi i saj në 1947, komanda u riemërua në Komanda e SHBA-së Indo-Paqësorit në 2018, në njohje të lidhjes në rritje midis oqeanit Indian dhe Paqësor.[3]

Komanda Indo-Paqësor përbëhet nga komandat përbërëse të Ushtrisë së SHBA-së në Paqësor, Forcave Detare të SHBA-së në Paqësor, Flota e Paqësorit të SHBA-së, Forcave Ajrore të Paqësorit të SHBA-së; Luftëtari vartës komandon Forcat e SHBA-së në Japoni, Forcat e SHBA-së në Kore (përfshirë Komandën e Operacioneve Speciale Koreane) dhe Komandën e Operacioneve Speciale në Paqësor; dy njësitë e raportimit të drejtpërdrejtë të Qendrës së Përbashkët të Operacioneve të Inteligjencës të Komandës së Paqësorit të SHBA-së dhe Qendrës për Përsosmëri në Menaxhimin e Fatkeqësive dhe Ndihmën Humanitare; Task Forcat e Përbashkëta të Përbashkëta, Task Forca e Përbashkët Ndërinstitucionale Perëndimore dhe Task Forca e Përbashkët Red Hill. Qendra e Komandës së Paqësorit Nimitz-MacArthur shërben si selia e Komandës Indo-Paqësorit dhe ndodhet në kampin H. M. Smith në Havai.

  1. ^ "U.S. Indo-Pacific Command Holds Change of Command Ceremony". U.S. Indo-Pacific Command. Public Affairs Communication & Outreach. 30 maj 2018. Marrë më 30 maj 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Watkins, Thomas (30 maj 2018). "In nod to India, US military renames its Pacific Command". AFP. Arkivuar nga origjinali më 12 qershor 2018. Marrë më 31 maj 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "U.S. Indo-Pacific Command Holds Change of Command Ceremony". U.S. Indo-Pacific Command. Public Affairs Communication & Outreach. 30 maj 2018. Marrë më 30 maj 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)