Komanda Kibernetike e Shteteve të Bashkuara

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vula e Komandës Kibernetike të Shteteve të Bashkuara.

Komanda Kibernetike e Shteteve të Bashkuara (USCYBERCOM) është 1 nga 11 komandat e unifikuara luftarake të Departamentit të Mbrojtjes së Shteteve të Bashkuara (DoD). Ai unifikon drejtimin e operacioneve të hapësirës kibernetike, forcon dhe integron aftësitë, ekspertizën e hapësirës kibernetike të DoD.[1]

USCYBERCOM u krijua si një komandë e nën-unifikuar nën Komandën Strategjike të SHBA nën drejtimin e Sekretarit të Mbrojtjes Robert Gates më 23 qershor 2009[2] në selinë e Agjencia e Sigurisë Kombëtare (NSA) në Fort George G. Meade, Maryland. Ajo bashkëpunon me rrjetet e NSA-së dhe është drejtuar njëkohësisht nga drejtori i Agjencisë së Sigurisë Kombëtare që nga fillimi i saj.[3] Ndërsa fillimisht u krijua me një mision mbrojtës në mendje, ajo është parë gjithnjë e më shumë si një forcë sulmuese.[4] Më 18 gusht 2017, u njoftua se USCYBERCOM do të ngrihej në statusin e një komande të bashkuar luftarake të plotë dhe të pavarur.[5] Më 23 maj 2023, u njoftua se Presidenti Biden propozoi në Senat Lejtënant-Gjeneral Timothy Haugh si komandantin e ardhshëm të USCYBERCOM.[6]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "What is U.S. Cyber Command (USCYBERCOM)? - Definition from Techopedia". Techopedia.com (në anglisht). 7 nëntor 2012. Marrë më 2022-02-15.
  2. ^ https://nsarchive2.gwu.edu/NSAEBB/NSAEBB424/docs/Cyber-029.pdf Stampa:Bare URL PDF
  3. ^ Nakashima, Ellen (13 shtator 2016). "Obama to be urged to split cyberwar command from NSA". The Washington Post. Arkivuar nga origjinali më 14 shtator 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Nakashima, Ellen (13 shtator 2016). "Obama to be urged to split cyberwar command from NSA". The Washington Post. Arkivuar nga origjinali më 14 shtator 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Office of the Press Secretary. "Statement by President Donald J. Trump on the Elevation of Cyber Command". whitehouse.gov – nëpërmjet National Archives. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Dept of the USAF (23 maj 2023). "Biden nominates Lt. Gen. Timothy Haugh to lead NSA, Cyber Command". politico.com – nëpërmjet Politico. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)