Kompleksi i shtëpive të familjes Jashari ( lagja e Jasharajve)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kompleksi i shtëpive të familjes Jashari ( lagja e Jasharajve)
Kompleksi i shtëpive të familjes Jashari ne Prekaz 16.jpg
Lloji Arkitekturore
Vendndodhja Prekaz, Skenderaj, Kosovë
Ndërtuar Shek. XX
Organi drejtues Komuna Skenderaj
Emri zyrtar: Monument /Ansambël
Lloji Nën mbrojtje
Nr. i referencës 3494

Kompleksi i shtëpive të familjes Jashari ( lagja e Jasharajve) është një monument i trashëgimisë kulturore në Prekaz, Skenderaj, Kosovë.[1] Ky monument është i kategorisë "Arkitekturor", i miratuar me numër.

Përshkrimi[redakto | përpunoni burim]

Kompleksi Memorial “Adem Jashari”, gjendet në Prekaz, ku përveç shtëpive të shndërruara në muze, gjenden edhe të gjitha varret e të rënëve në luftë të familjes Jashari. Duke marrë parasysh domosdoshmërinë e vënies në mbrojtje të kësaj zone me interes të veçantë, i cili ka rëndësi ontologjike, antropologjike, historike dhe kulturore për qytetarët e Kosovës, Kuvendi i Kosovës miratoi edhe ligjin për shpalljen e Kompleksit Përkujtimor “Adem Jashari” zonë me interes të veçantë nacional. Pranë varrit të tre martirëve të parë të kësaj familjeje si Shaban, Hamëz e Adem Jashari pandërprerë qëndron Garda e FSK-së, e cila e nderon Komandantin Legjendar dhe mbarë familjen Jasharaj.[2]

Shih edhe[redakto | përpunoni burim]

Galeria[redakto | përpunoni burim]

Referencat[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ LISTA E TRASHËGIMISË KULTURORE PËR MBROJTJE TË PËRKOHSHME (PDF). Republika e Kosovës, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Marrë më 17 gusht 2016. 
  2. ^ Komuna e Skenderajit

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]