Komponim kimik

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Komponimi kimik është një substancë e pastër kimike e përbërë nga dy ose më shumë elemente të dnryshme kimike që mund të ndahen në substanca të thjeshta me anën e reaksioneve kimike. Komponimet kimike jan unike nga struktura dhe përcaktimi kimik, ato përbëjnë një raport të caktuar të atomeve që mbahen së bashku në hapësirë të definuar me lidhje kimike. Komponimet kimike mund të jenë komponime molekulare qe mbahen së bashku përmes lidhjeve kovalente, kripëra të mbajtura së bashku me lidhje jonike, komponimet intermetallike mbahen së bashku përmes lidhjeve metalike, apo komplekset të mbajtura së bashku nga koordinatat e lidhjeve kovalente. Elementet e pastërta kimike nuk konsiderohen si bkomponime kimike, madje edhe në qoftë se ato përbëhën nga molekulat që përmbajnë vetëm atomet e shumta të një elementi të vetëm (të tilla si H2, S8, etj.) të cilat janë quajtur molekula dyatomike ose molekula poliatomike.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

Lexime të mëtejshme[redakto | redakto tekstin burimor]

  • Robert Siegfried (2002), From elements to atoms: a history of chemical composition, American Philosophical Society, ISBN 978-0-87169-924-4 

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Commons-logo.svg         Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Chemical compounds