Jump to content

Konflikti i Kashmirit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
India pretendon të gjithë shtetin e dikurshëm princëror indian britanik të Xhamusë dhe Kashmirit bazuar në një instrument pranimi të nënshkruar në 1947. Pakistani pretendon shumicën e rajonit bazuar në popullsinë e tij me shumicë myslimane, ndërsa Kina pretendon rajonet kryesisht të pabanuara të Aksai Çinit dhe Luginën Shaksgam .

Konflikti i Kashmirit është një konflikt territorial mbi rajonin e Kashmirit, kryesisht midis Indisë dhe Pakistanit, dhe gjithashtu midis Kinës dhe Indisë në pjesën verilindore të rajonit. [1] [2] Konflikti filloi pas ndarjes së Indisë në 1947 pasi India dhe Pakistani pretenduan tërësinë e ish-shtetit princëror të Jammu dhe Kashmir . Është një mosmarrëveshje për rajonin që u përshkallëzua në tre luftëra midis Indisë dhe Pakistanit dhe disa përleshje të tjera të armatosura. India kontrollon afërsisht 55% të sipërfaqes tokësore të rajonit që përfshin Jammu, Luginën e Kashmirit, pjesën më të madhe të Ladakun, akullnajën Siaçen, [3] [4] dhe 70% të popullsisë së saj; Pakistani kontrollon afërsisht 30% të sipërfaqes së tokës që përfshin Azad Kashmirin dhe Gilgit-Baltistanin ; dhe Kina kontrollon 15% të mbetur të sipërfaqes së tokës që përfshin rajonin Aksai Çin, Traktin Trans-Karakoram kryesisht të pabanuar dhe një pjesë të sektorit Demçok . [3]

Pas ndarjes së Indisë dhe një rebelimi në rrethet perëndimore të shtetit, milicitë fisnore pakistaneze pushtuan Kashmirin, duke çuar sundimtarin hindu të Xhamusë dhe Kashmirit që t'i bashkohej Indisë. [5] Lufta Indo-Pakistaneze që rezultoi përfundoi me një armëpushim të ndërmjetësuar nga OKB-ja përgjatë një linje që përfundimisht u quajt Linja e Kontrollit . [6] [7] Në vitin 1962, Kina pushtoi në një luftë me Indinë përgjatë kufirit të diskutueshëm indo-kinez, duke përfshirë në Ladakun e administruar nga India, duke shënuar hyrjen e tyre në konfliktin e Kashmirit. [8] Në vitin 1965, Pakistani u përpoq të depërtonte në Kashmirin e administruar nga India për të nxitur një kryengritje atje, duke rezultuar në një luftë tjetër mes dy vendeve mbi rajonin. Pas luftimeve të mëtejshme gjatë luftës së 1971, Marrëveshja Simla krijoi zyrtarisht Linjën e Kontrollit midis territoreve nën kontrollin indian dhe pakistanez. [9] [10] Në vitin 1999, një konflikt i armatosur midis dy vendeve shpërtheu përsëri në Kargil pa asnjë efekt në status quo . [11]


Në vitin 1989, një kryengritje e armatosur shpërtheu kundër sundimit indian në Luginën e Kashmirit , bazuar në kërkesat për vetëvendosje pas vitesh heqjeje të të drejtës politike dhe tjetërsim, me mbështetje logjistike nga Pakistani. [12] [13] [14] [15] E udhëhequr nga një grup që kërkonte krijimin e një shteti të pavarur, kryengritja u mor përsipër brenda disa viteve të para të shpërthimit të saj nga grupet xhihadiste të mbështetura nga Pakistani që përpiqeshin të bashkoheshin me Pakistanin. [16] [17] [18] [19] Militantizmi vazhdoi gjatë viteve 1990 dhe fillimit të viteve 2000 - kohë në të cilën po drejtohej kryesisht nga militantët e huaj [16] [20] dhe u përhap në pjesë të rajonit fqinj Xhamu [21] [22] [23] [24] - por ra në fuqi më pas. Kryengritja u kundërshtua në mënyrë aktive në Xhamu dhe Ladak, ku ringjalli kërkesat e vjetra për autonomi nga dominimi i Kashmirit dhe integrim më të madh me Indinë. [25] [26] [20] [27] Luftimet rezultuan në dhjetëra mijëra viktima, si luftëtarë ashtu edhe civilë. Militantizmi rezultoi gjithashtu në eksodin e hinduve të Kashmirit nga Lugina e Kashmirit me shumicë myslimane në fillim të viteve 1990. Kundërkryengritja nga qeveria indiane u shoqërua me shtypjen e popullsisë vendase dhe rritjen e militarizimit të rajonit, ndërsa grupe të ndryshme kryengritëse u përfshinë në një sërë aktivitetesh kriminale. [13] [25] [21] [19] Vitet 2010 u shënuan nga trazira civile brenda Luginës së Kashmirit, të nxitura nga militarizimi i palëkundur, shkeljet e të drejtave, keqqeverisja dhe korrupsioni, [25] [23] ku të rinjtë vendas protestues u përleshën dhunshëm me forcat indiane të sigurisë, [19] me një shkallë të gjerë. demonstratat që u zhvilluan gjatë trazirave të vitit 2010 të shkaktuara nga një takim i supozuar i organizuar, [26] [16] dhe gjatë trazirave të vitit 2016 që pasuan pas vrasjes së një militanti të ri nga një grup xhihadist, i cili ishte rritur në popullaritet përmes mediave sociale. [23] [26] [28] Trazirat e mëtejshme në rajon shpërthyen pas sulmit të Pulwama në vitin 2019 . [29]

Sipas studiuesve, forcat indiane kanë kryer shumë shkelje të të drejtave të njeriut dhe akte terrori kundër popullatës civile të Kashmirit, duke përfshirë vrasjet pa gjyq, përdhunimet, torturat dhe zhdukjet me forcë . [30] [31] Sipas Amnesty International, asnjë anëtar i ushtrisë indiane të vendosur në Xhamu dhe Kashmir nuk është gjykuar për shkelje të të drejtave të njeriut në një gjykatë civile Që prej qershor 2015, megjithëse janë mbajtur gjykata ushtarake. [32] Amnesty International ka akuzuar gjithashtu qeverinë indiane për refuzimin e ndjekjes penale të autorëve të abuzimeve në rajon. [33] Për më tepër, ka pasur raste të abuzimeve të të drejtave të njeriut në Azad Kashmir, duke përfshirë por pa u kufizuar në represione politike dhe zhdukje të detyruara. [34] Brad Adams, drejtor i Azisë në Human Rights Watch tha në vitin 2006 "Edhe pse 'Azad' do të thotë 'i lirë', banorët e Azad Kashmirit janë çdo gjë tjetër veçse të lirë. Autoritetet pakistaneze qeverisin Azad Kashmirin me kontrolle të rrepta mbi liritë themelore". [35] Raportet e OHCHR-së për Kashmirin publikuan dy raporte mbi "situatën e të drejtave të njeriut në Kashmirin e administruar nga India dhe Kashmirin e administruar nga Pakistani".

 1. ^ Yahuda, Michael (2 qershor 2002). "China and the Kashmir crisis". BBC. Marrë më 22 mars 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Chang, I-wei Jennifer (9 shkurt 2017). "China's Kashmir Policies and Crisis Management in South Asia". United States Institute of Peace. Marrë më 22 mars 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ a b Slater, Christopher L.; Hobbs, Joseph J. (2003). Essentials of World Regional Geography (bot. 4). Brooks/Cole Thomson Learning. fq. 312. ISBN 9780534168100. LCCN 2002106314 – nëpërmjet Internet Archive. India now holds about 55% of the old state of Kashmir, Pakistan 30%, and China 15%. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Malik, V. P. (2010). Kargil from Surprise to Victory (bot. paperback). HarperCollins Publishers India. fq. 54. ISBN 9789350293133. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Copland, Ian (2003). "Review of War and Diplomacy in Kashmir: 1947-48. By C. Dasgupta". Pacific Affairs. 76 (1): 144–145. ISSN 0030-851X. JSTOR 40024025. As is well known, this Hindu-ruled Muslim majority state could conceivably have joined either India or Pakistan, but procrastinated about making a choice until a tribal invasion - the term is not contentious - forced the ruler's hand. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Lyon, Peter (2008). Conflict Between India and Pakistan: An Encyclopedia (në anglisht). ABC-Clio. fq. 80. ISBN 9781576077122.
 7. ^ "Kashmir | History, People, & Conflict". Encyclopedia Britannica. Arkivuar nga origjinali më 30 prill 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Bose, Sumantra (2003), Kashmir: Roots of Conflict, Paths to Peace, Harvard University Press, fq. 76, ISBN 0-674-01173-2, The intervening years [between 1958 and 1962] were notable for China's entry into the international politics of the Kashmir conflict. China's relations with India deteriorated precipitously after the Chinese annexation of Tibet in 1959, and rising tensions flared into a military conflict in late 1962 at a number of disputed border flashpoints stretching in an east-west arc along the Himalayan ranges, including a desolate area called Aksai Chin on Ladakh's frontier with Tibet and China's Xinjiang province. {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Simla Agreement". Bilateral/Multilateral Documents. Ministry of External Affairs, Government of India. Marrë më 27 shtator 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Fortna, Virginia (2004). Peace time: cease-fire agreements and the durability of peace. Princeton University Press. ISBN 978-0-691-11512-2. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ MacDonald, Myra (2017). Defeat is an Orphan: How Pakistan Lost the Great South Asian War. Oxford University Press. fq. 27, 53, 64, 66, 67. ISBN 978-1-84904-858-3. p. 27: It was not so much that India won the Great South Asian War but that Pakistan lost it.
  p. 53: The story of the Kargil War—Pakistan's biggest defeat by India since 1971 —is one that goes to the heart of why it lost the Great South Asian War.
  p. 64: Afterwards, Musharraf and his supporters would claim that Pakistan won the war militarily and lost it diplomatically. In reality, the military and diplomatic tides turned against Pakistan in tandem.
  p. 66: For all its bravado, Pakistan had failed to secure even one inch of land.
  p. 66-67:Less than a year after declaring itself a nuclear-armed power, Pakistan had been humiliated diplomatically and militarily.
  {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Ganguly 2016.
 13. ^ a b Metcalf & Metcalf 2006.
 14. ^ Hussain 2018.
 15. ^ Mathur, Shubh (2016). The Human Toll of the Kashmir Conflict: Grief and Courage in a South Asian Borderland. Palgrave Macmillan US. fq. 21–. ISBN 978-1-137-54622-7. writers like Baba (2014), Bose (2005), Schofield (2010) and Robinson (2013) see it as an indigenous Kashmiri response to the decades of political repression and the denial of the Kashmiri right to self-determination. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ a b c Chowdhary 2016.
 17. ^ Hussain 2021.
 18. ^ Warikoo 2011.
 19. ^ a b c Webb 2012.
 20. ^ a b Behera 2006.
 21. ^ a b Kumar & Puri 2009.
 22. ^ Bhatia 2020.
 23. ^ a b c Bose 2021.
 24. ^ Bhatia 2021.
 25. ^ a b c Zutshi 2019.
 26. ^ a b c Snedden 2021.
 27. ^ Schofield 2003.
 28. ^ Kazi 2018.
 29. ^ "Pakistan warns India against attacking". BBC News. 19 shkurt 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ Iqbal, Sajid; Hossain, Zoheb; Mathur, Shubh (2014). "Reconciliation and truth in Kashmir: a case study". Race & Class. 56 (2): 51–65. doi:10.1177/0306396814542917. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ Kazi, Rape, Impunity and Justice in Kashmir 2014.
 32. ^ "India: "Denied": Failures in accountability for human rights violations by security force personnel in Jammu and Kashmir". Amnesty International. 30 qershor 2015. Marrë më 4 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 33. ^ Essa, Azad (10 shtator 2015). "India 'covering up abuses' in Kashmir: report". Al Jazeera. Marrë më 13 nëntor 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 34. ^ Asian Legal Resource Centre (27 gusht 2010). "Pakistan: Thousands Of Persons Remain Missing". Scoop. Arkivuar nga origjinali më 4 tetor 2012. Marrë më 10 mars 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 35. ^ Adams, Brad (21 shtator 2006). "Pakistan: 'Free Kashmir' Far From Free". Human Rights Watch. Arkivuar nga origjinali më 2013-03-14. Marrë më 2012-08-08. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)