Jump to content

Kongresi YSR

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Partia e Kongresit Yuvajana Sramika Rythu (shqiptohet: Juvaxhana Shramika Rjuthu) ( YSRCP ose YCP ) [1] është një parti politike rajonale indiane me qendër në shtetin e Andhra Pradeshit . [2] Presidenti i saj, Y. S. Jagan Mohan Reddy, [3] [4] [5] ka shërbyer më parë si shefministër shtetit . Aktualisht ka 4 vende në Lok Sabha .


Partia e Kongresit të Rinisë, Punës dhe Fermerit
యువజన శ్రామిక రైతు కాంగ్రెస్ పార్టీ (Telugu) Yuvajana Sramika Ryuthu Congress Party (Anglisht)
ShkurtesaYSRCP ose YCP
PresidentiY. S. Jagan Mohan Reddy
Sekretari i përgjithshëmV. Vijayasai Reddy
Themeluar2011 mars 12; 13 vite më parë (12-03-2011)
Ndarë ngaKongresi Kombëtar Indian
Krahu i nxënësveBashkimi i Studentëve YSR
Krahu i të rinjveByreddy Siddharth Reddy
Krahu i graveGratë YSRCP
Krahu politikQëndër deri në qëndër të majtë
Party flag
Skeda:Ysr cp flag.jpg
Faqja zyrtare
https://www.ysrcongress.com/en

Pas vdekjes së papritur të kryeministrit të atëhershëm në Andhra Pradesh, Y. S. Rajasekhara Reddy (YSR) në një aksident ajror në shtator 2009, [6] [7] djali i tij, Y. S. Jagan Mohan Reddy, deputeti aktual nga Kadapa, filloi një Odarpu Yatra (turne ngushëllimi) nëpër Andhra Pradesh, për të ngushëlluar familjet e atyre që kishin kryer vetëvrasje ose kishin vdekur nga shoku pas vdekjes së babait të tij. [8] [9] Turneu nuk u mbështet nga udhëheqja e Kongresit. [10] Duke kundërshtuar urdhrin e Komitetit të Punës të Kongresit për të anuluar turneun, Jagan vazhdoi me pjesën e parë të "Odarpu Yatra"-ës në distriktet Godavari Perëndimore dhe Khammam në prill 2010. [11]

Pasi akuzoi Kongresin për keqtrajtim dhe krijimin e një përçarjeje në familjen e tij duke joshur xhaxhain e tij, Y. S. Vivekananda Reddy, vëllai i vogël i YSR-së, me një post ministror shtetëror pas vdekjes së babait të tij, Xhagani dhe nëna e tij, Y. S. Vijayamma, dhanë dorëheqjen nga zonat zgjedhore e Kuvendit Kadapa Lok Sabha dhe Pulivendula përkatësisht dhe gjithashtu si anëtarë të Kongresit në nëntor 2010. [12] [3] [13] Shumë udhëheqës të Kongresit besnikë të Xhaganit gjithashtu u larguan nga partia dhe iu bashkuan Kongresit YSR. Kjo rezultoi në dobësimin e Kongresit si në asamble ashtu edhe në Lok Sabha, duke bërë të nevojshme zgjedhjet e pjesshme.

Zgjedhjet e përgjithshme indiane

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zgjedhjet për asamblenë legjislative të shtetit

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Zgjedhjet e Asamblesë Legjislative në Andhra Pradesh [14]
viti Kuvendi Kryetari i partisë Vendet e kontestuara Vendet e fituara Ndryshimi i vendeve Përqindja e votave Lëkundje votash Vota popullore Rezultati
2014 14 Y. S. Jagan Mohan Reddy 175
70 / 175
Increase15 45.38% </img> 13,494,076 Opozita
2019 15 175
151 / 175
Increase81 49,95% Increase</img> 4.57 style="background: #99FF99; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="yes table-yes2"|Government
2024 16 175
11 / 175
Decrease 140 Stampa:Maybe
Nr. Portret Emri Mandati në detyrë
Mori detyrën U largua nga zyra Koha në zyrë
1 YS Jagan Mohan Reddy(1972-)
12 mars 2011 Në detyrë 13 vjet, 85 ditë
Nr. Portret Emri(Birth–Death)
Mandati në detyrë
Mori detyrën U largua nga zyra Koha në zyrë
1 YS Vijayamma

(1956-)
12 mars 2011 5 maj 2022 11 vjet, 71 ditë
 1. ^ "About the Party". YSR Congress Party. 16 tetor 2018. Marrë më 13 nëntor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Why YSR Congress?". 2011. Arkivuar nga origjinali më 16 prill 2014. Marrë më 19 maj 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ a b "'YSR Congress' is now Jagan's party - The Times of India". The Times Of India. Arkivuar nga origjinali më 18 janar 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "ysrcp" defined multiple times with different content
 4. ^ "Jaganmohan Reddy split from congress, for own party". The Economic Times. 2010-11-29. Arkivuar nga origjinali më 31 janar 2021. Marrë më 2010-11-30. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Jaganmohan Reddy walks out of jail after 16 months". IndiaToday. 2013-09-24. Arkivuar nga origjinali më 21 janar 2021. Marrë më 2020-12-07. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Andhra Pradesh CM YSR Reddy dead in chopper crash". The Times of India. 2009-09-03. ISSN 0971-8257. Marrë më 2024-05-15. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Andhra Pradesh CM dead in chopper crash: PMO sources". The Economic Times. 2009-09-03. ISSN 0013-0389. Marrë më 2024-05-15. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "national - News - msn". www.msn.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Odarpu Yatra | The Caravan". caravanmagazine.in. Marrë më 2024-05-15. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Defiant Jagan to go ahead with 'Odarpu' yatra - The Times of India". The Times Of India. Arkivuar nga origjinali më 22 tetor 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ http://zeenews.india.com/election09/story.aspx?aid=640242 [lidhje e vdekur]
 12. ^ "Jagan quits Congress, to float 'YSR Congress'". Zee News. 30 nëntor 2010. Arkivuar nga origjinali më 6 mars 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Andhra Pradesh / Hyderabad News : Jagan is national president of YSR Congress Party.
 14. ^ "Andhra Pradesh Assembly Election Results". Election Commission of India. Marrë më 5 prill 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)