Zgjedhjet parlamentare në Andhra Pradesh, 2014

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Andhra Pradesh Legjislative të Kuvendit zgjedhor, në vitin 2014 u zhvillua në 30 prill dhe me 7 Maj 2014 për të zgjedhur anëtarët e legjislaturave të Telangana dhe Andhra Pradesh. Ajo u mbajt në të njëjtën kohë me Indian zgjedhjeve të përgjithshme. Rezultatet janë shpallur më 16 Maj të vitit 2014. E Telugu Desam Partia e udhëhequr nga N. Chandrababu Naidu fitoi një shumicë e 175 vende në bishtin e majmë Andhra Pradesh, ndërsa Telangana Rashtra Samithi udhëhequr nga K. Chandrasekhar Ua ka fituar në shtetin e ri të Telangana.

Kuvendi i me parshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2009 Andhra Pradesh Kuvendit zgjedhor, Kongresit kishte marrë udhëheqjen, duke fituar 156 e 294 vendeve në Kuvend. Si udhëheqës të Kongresit Legjislatura e Partisë, Y. S. Rajasekhara Reddy ishte e ftuar për të formuar Qeverinë nga Guvernatori N. D. Tiwari.

Papritur, Qeveria ka zgjatur për 4 vjet 9 muaj dhe presidenti rregull, u mor më vonë, i cili do të përfundojë më 30 Maj të vitit 2014. E Komisionit Zgjedhor të Indisë (IBE) vendosi të mbajë zgjedhjet parlamentare së bashku me zgjedhjet e përgjithshme. Zgjedhjet në çdo Kuvendit zonën elektorale (AC) është mbajtur në të njëjtën fazë sikurse zgjedhor përkatës Parlamentar elektoratin se AC bie nën.

Sfond[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 3 tetor 2013, Bashkimi Kabinetit të Indisë miratoi krijimin e Shtetit të ri të Telangana.[1] Më 2 qershor 2014 Presidenti i Indisë, Pranab Mukherjee të nxjerrë një gazetë njoftimi që të formalizuara ndarja e Telangana nga Andhra Pradesh.

Orari i zgjedhjeve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Poll Event Telangana Andhra Pradesh
Issue of Notification Wednesday, 02 Apr, 2014 Saturday 12 Apr, 2014
Last Date for filing Nominations Wednesday, 09 Apr, 2014 Saturday 19 Apr, 2014
Scrutiny of Nominations Thursday, 10 Apr, 2014 Monday, 21 Apr, 2014
Last date for withdrawal of Candidature Saturday, 12 Apr, 2014 Wednesday, 23 Apr, 2014
Date of Poll Wednesday, 30 Apr, 2014 Wednesday, 7 May 2014
Counting of Votes Friday, 16 May 2014
Date of election being completed Wednesday, 28 May 2014
Source: Election Commission of India[2]

Sondazhet e opinionit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Telangana[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

E kryer

në muaj(s)
Ref Votimi

organizata / agjencia
Madhësia e mostrës
INC TRS+AIMIM TDP YSRCP
Prill 2014 Deccan Kronika-Aaraa ? 23-25 58-64 12-14 3-5

Andhra Pradesh[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

E kryer

në muaj(s)
Ref Votimi

organizata / agjencia
Madhësia e mostrës
INC TDP YSRCP
Prill 2014 [3] Deccan Kronika-Aaraa 25,000 0-5 100-120 70-90

Dita E Zgjedhjeve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendndodhja e Andhra PradeshIndi

Zgjedhjet u zhvilluan në dy faza, së bashku me 7 dhe 8 fazat e zgjedhjeve të përgjithshme, që zhvillohen më 30 prill në Telangana, dhe më 7 Maj në pjesën e mbetur të Andhra Pradesh..

Pavarësisht disa përplasje mes mbështetësve të rivalit të partive në Seemandhra dhe Rayalaseema, përqindja e opinionit ishte e mirë në ditën e votimit. Në fillim  përqindja e opinionit dukej të jetë e shurdhër, por shpejt me kalimin e kohës u zgjodh. Shefi zyrtar zgjedhor Bhanwar Lal u tha mediave se ai ishte i bindur se përqindja mund të jetë rreth 85-90% nga koha e pergjithshme.

Phase 1 (Telangana)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Votimi ka kaluar në mënyrë paqësore me më shumë se 72% e më shumë se 2.81 cak votimeve në 10 rrethe në rajon. Shefi zyrtar zgjedhor Bhanwarlal tha votimit mund të prek 75 për qind. Në vitin 2009, përqindja ishte 67.71 në rajon.[4]

Rezultatet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rezultatet janë shpallur më 16 Maj, të vitit 2014.[5]

Parties and coalitions Popullariteti Seats
Votat % ±pp Won +/−
Telugu Desam Party (TDP) 15,746,215 32.5 rritje4.4 117 rritje25
YSR Congress Party (YSRCP) 15,445055.meta/color 13,494,076 32.01 rritje27.9 70 rritje70
Telangana Rashtra Samithi (TRS) 6,620,326 13.7 rritje9.7 63 rritje53
Indian National Congress (INC) 5,668,061 11.7 Rënie24.9 22 Rënie134
Bharatiya Janata Party (BJP) 2,000,677 4.1 rritje1.3 9 rritje7
Independents (IND) 1,485,463 3.1 Rënie1.5 2 Rënie1
All India Majlis-e-Ittehadul Muslimeen (AIMIM) 737,134 1.5 rritje0.7 7
Bahujan Samaj Party (BSP) 458,762 1.0 Rënie0.1 2 rritje2
Communist Party of India (Marxist) (CPM) 407,376 0.8 Rënie0.6 1
Communist Party of India (CPI) 254,859 0.5 Rënie0.7 1 Rënie3
Jai Samaikyandhra Party (JaSPa) 220,734 0.5 rritje0.5 0
Lok Satta Party (LSP) 198,246 0.4 Rënie1.4 0 Rënie1
Pyramid Party of India (PPOI) 98,149 0.2 Rënie0.3 0
Aam Aadmi Party (AAP) 88,909 0.2 rritje0.2 0
Yekikrutha Sankshema Rashtriya Praja Party (YSRPP) 68,414 0.1 rritje0.1 0
Mahajana Socialist Party (MaSP) 66,801 0.1 rritje0.1 0
Secular Democratic Labour Party of India (SDLPI) 60,598 0.1 rritje0.1 0
Navodayam Party (NPT) 57,793 0.1 rritje0.1 0
Majlis Bachao Tehreek (MBT) 55,083 0.1 0
Praja Rajyam Party (PRAP) s'ka Rënie16.3 0 Rënie18
Other paries 304,444 0.6 rritje0.1 0
None of the above (NOTA) 308,286 0.6 rritje0.6 s'ka
Total 48,400,406 100.00 294 ±0
Përmbledhje e MLAs zgjedhur në Kuvendin Legjislativ Telangana
2014 Telangana election.svg
Partitë dhe koalicionet Vendet e fituara në kuvend
Telangana Rashtra Samithi (TRS) 63
Indian National Congress (INC) 21
Telugu Desam Partisë (TDP) 15
Të gjitha Indi Majlis-e-Ittehadul Muslimeen (AIMIM) 7
Bharatiya Janata Partisë (BJP) 5
YSR Kongresit të Partisë (YSRCP) 3
Bahujan Samaj Partisë (OSHB) 2
Partisë komuniste të Indisë (IÇK) 1
Partisë komuniste të Indisë (Marksist) (CPM) 1
Pavarur (IND) 1
Gjithsej 119

Sipas qarkut[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga zgjedhjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përmbledhje të zgjedhjeve MLAs në  Kuvendi Andhra Pradesh
2014 Andhra Pradesh election.svg
Partitë dhe koalicionet Vendeve në kuvend të fituar
Partia Telugu Desam (TDP) 103
Partia e Kongresit YSR (YSRCP) 66
Partia Bharatiya Janata (BJP) 4
Të Pavarur (IND) 1
Partia Navodayam (NPT) 1
Gjithsej 175

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Shteti zgjedhjet parlamentare në Indi, në vitin 2014
  • Lista e zonave të Kuvendit të Andhra Pradesh
  • 2014 Andhra Pradesh Zgjedhjeve Të Përgjithshme

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Creation of a new state of Telangana by bifurcating the existing State of Andhra Pradesh". Home Ministry, Govt. of India. Arkivuar nga origjinali origjinali më 4 tetor 2013. Marrë më 23 dhjetor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "ECI-ElectionSchedule". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Jaganmohan Reddy to lead in Andhra Pradesh, says survey". deccanchronicle. Marrë më 21 prill 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Special Correspondent. "Telangana witnesses high voter turnout". The Hindu. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ http://eci.nic.in/eci_main/StatisticalReports/AE2014/Stat-Report-Andhra-Pradesh2014.pdf