Jump to content

Konsumi i energjisë elektrike

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Konsumi i energjisë elektrike sipas rajonit. Deri në vitin 2025, Azia parashikohet të përbëjë gjysmën e konsumit të energjisë elektrike në botë, me një të tretën e energjisë elektrike globale që do të konsumohet në Kinë.

Konsumi i energjisë elektrike është konsumi i energjisë në formën e energjisë elektrike.[1] Rreth 1/5 e energjisë globale konsumohet si energji elektrike: për qëllime banimi, industriale, tregtare, transporti dhe të tjera.[2] Rritja e shpejtë e kësaj % nga elektrifikimi i mëtejshëm është jashtëzakonisht i rëndësishëm për të kufizuar ndryshimet klimatike,[3] sepse pjesa më e madhe e energjisë tjetër konsumohet nga djegia e lëndëve djegëse fosile, duke emetuar kështu gazra serë të cilët bllokojnë nxehtësinë.[4]

Konsumi global i energjisë elektrike në vitin 2022 ishte 24,398 teravat-orë (TWh), pothuajse saktësisht trefishi i sasisë së konsumit në vitin 1981 (8,132 TWh).[5] Kina, Shtetet e Bashkuara, India dhe Japonia përbënin më shumë se gjysmën e peshës globale të konsumit të energjisë elektrike.[6]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Electricity explained: Use of electricity - U.S. Energy Information Administration (EIA)". www.eia.gov. Arkivuar nga origjinali më 2019-09-16. Marrë më 2022-01-22. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Electricity explained: Use of electricity - U.S. Energy Information Administration (EIA)". www.eia.gov. Arkivuar nga origjinali më 2019-09-16. Marrë më 2022-01-22. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Electrification – Analysis". IEA (në anglishte britanike). Marrë më 2023-04-11.
  4. ^ Ritchie, Hannah; Roser, Max; Rosado, Pablo (2022-10-27). "Energy". Our World in Data. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Electricity consumption – Electricity Information: Overview – Analysis". IEA (në anglishte britanike). Marrë më 2022-01-22.
  6. ^ "Electricity consumption – Electricity Information: Overview – Analysis". IEA (në anglishte britanike). Marrë më 2022-01-22.