Korani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Korani
Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor
Mbretëria: Animalia
Filumi: Chordata
Klasa: Actinopterygii
Rendi: Salmoniformes
Familja: Salmonidae
Gjinia: Salmo
Speciet: S. letnica
Emri binominal
[[wikispecies:Salmo letnica

(Karaman, 1924)|Salmo letnica (Karaman, 1924)]]

Korani (trajta e pashquar Koran)[1] (Salmo letnica) është një specie endemike e troftës në liqenin e Ohrit dhe lumin e Drinit të Zi, në Shqipëri dhe Maqedoni.

Peshkimi dhe gastronomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Korani është një specialitet gatimi si në menutë shqiptare, ashtu edhe në ato maqedonase. Peshkimi në vitet e fundit e ka rrezikuar deri zhdukjen e këtij peshku të rrallë endemik[2], megjithëse ekzistojnë nisma dhe janë organizuar shumë veprimtari nga të dyja palët për ruajtjen e koranit. Qeveria e Republikës së Maqedonisë ka ndaluar peshkimin e koranit me ligj, që nga viti 2004 deri në 2014, ndërsa që prej vitit 2003, ligji mbi peshkimin në Shqipëri ndalon peshkimin vetëm gjatë periudhës së shumëzimit[3], por për pjesën tjetër të vitit nuk ka kufizime, çka nuk ka penguar peshkimin ilegal dhe mbipeshkimin[4].

Korani gjendet i gdhendur në anën e pasme të monedhës maqedonase 2 Denarëshe, të lëshuar në vitin 1993.[5]

References[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Crivelli, A.J. 2006. Salmo letnica. IUCN Red List of Threatened Species. Version 2010.1 Downloaded on 20 May 2010.
  2. ^ "Fossil Trout" Faces Extinction in Balkans, Experts Warn
  3. ^ http://www.biogeosciences-discuss.net/7/5347/2010/bgd-7-5347-2010.pdf [page 19 of 36 (type 5365)]
  4. ^ ALBANIA PILOT FISHERY DEVELOPMENT PROJECT, page 2
  5. ^ National Bank of the Republic of Macedonia. Macedonian currency: Coins in circulation. – Retrieved on 30 March 2009.