Jump to content

Korrupsioni në Kosovë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Sipas disa anketave publike në Kosovë dhe raporteve nga institucionet si Komisioni Evropian, nivelet e korrupsionit dhe mosndëshkimit në mesin e politikanëve janë të larta.[1]

Përceptimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Indeksin e Perceptimit të KorrupsionitTransparency International 2021, Kosova shënoi 39 në një shkallë nga 0 deri në 100, nga ("shumë e korruptuar") në ("shumë e pastër"). Kur renditet me pikë, Kosova renditet e 87-ta në mesin e 180 vendeve në Indeks, ku vendi i renditur i pari perceptohet se ka sektorin publik më të ndershëm.[2] Për krahasim, rezultati më i mirë ishte 88 (renditur 1), dhe rezultati më i keq ishte 11 (renditur 180).[3]

Dinamika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komisioni Evropian raporton se mashtrimet zgjedhore vazhdojnë në Kosovë duke paraqitur mangësi serioze në procesin zgjedhor. Transparency International Barometri Global i Korrupsionit 2013 thekson se partitë politike konsiderohen si institucioni i dytë më i korruptuar në Kosovë nga një numër dukshëm i lartë i familjeve, të dytat pas gjyqësorit.[4]

Korrupsioni konsiderohet si pengesa më e madhe për të bërë biznes në Kosovë, dhe bizneset shpesh përdorin ryshfet kur ndërveprojnë me zyrtarët publikë. Sektorët si doganat, prodhimi, energjia elektrike, gazi dhe furnizimi me ujë janë identifikuar si më të prekurit nga korrupsioni. Ka një sërë procedurash të rënduara dhe të kushtueshme që kompanitë duhet t'i nënshtrohen për të marrë licencat dhe lejet e biznesit, këto çojnë në rritjen e mundësive për korrupsion.[5]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Commission Communication on a Feasibility Study for a Stabilisation and Association Agreement between the European Union and Kosovo" (PDF). The European Commission. Marrë më 6 shkurt 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "The ABCs of the CPI: How the Corruption Perceptions Index is calculated". Transparency.org (në anglisht). Marrë më 24 nëntor 2022.
  3. ^ "Corruption Perceptions Index 2021: Kosovo". Transparency.org (në anglisht). Marrë më 30 nëntor 2022.
  4. ^ "Commission Communication on a Feasibility Study for a Stabilisation and Association Agreement between the European Union and Kosovo" (PDF). The European Commission. Marrë më 6 shkurt 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Kosovo Corruption Profile". Business Anti-Corruption Portal. Arkivuar nga origjinali më 14 korrik 2015. Marrë më 14 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)