Korrupsioni në Rusi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Flamuri i Rusisë.

Korrupsioni perceptohet si një problem i rëndësishëm në Rusi,[1] duke ndikuar në aspekte të ndryshme të jetës, duke përfshirë ekonominë, biznesin, administratën publike, zbatimin e ligjit, kujdesin shëndetësor dhe arsimin. Fenomeni i korrupsionit është vendosur fuqishëm në modelin historik të qeverisjes publike dhe i atribuohet dobësisë së përgjithshme të sundimit të ligjit në vend.[2] Transparency International deklaroi në vitin 2022, "Korrupsioni është endemik në Rusi" dhe i caktoi atij pikën më të ulët se çdo vend evropian në Indeksin e Perceptimit të Korrupsionit për vitin 2021. Nën regjimin e Vladimir Putinit, ai është karakterizuar në mënyra të ndryshme si një kleptokraci, një oligarki dhe një plutokraci; për shkak të sistemit ekonomik të kapitalizmit mik të tij.[3]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "New Reports Highlight Russia's Deep-Seated Culture of Corruption". Voice of America. 26 janar 2020. Marrë më 16 mars 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "New Reports Highlight Russia's Deep-Seated Culture of Corruption". Voice of America. 26 janar 2020. Marrë më 16 mars 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Åslund, Anders (7 maj 2019). Russia's Crony Capitalism: The Path from Market Economy to Kleptocracy. Yale University Press. fq. 5–7. ISBN 978-0-300-24486-1. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)