Kotlik, Alaska

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kotlik, Alaska
Anglisht : Kotlik
qytet
Vendndodhja
Kotlik, Alaska is located in SHBA Alaska
Kotlik, Alaska
Kotlik, Alaska

Koordinatat: 63°2′9″V 163°33′37″P / 63.03583°V 163.56028°P / 63.03583; -163.56028

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Alaska
Qarku Wade Hampton
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 12 km2
 •  tokësore 9.9 km2
 •  ujore 2.2 km2
Lartësia 0 m (m.n.d.)
Popullsia 641 banorë (2007)
Dendësia 59.7 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi October 28, 1970[1]
Zona Kohore Alaska (AKST)-9
Verore AKDT-8
Kodi Postal 99620
Prefiksi 907
Koordinatat 63° 2′ 9″ Veri

163° 33′ 37″ Perëndim

Kotlik, Alaska (Kotlik) është një qytet në qarkun Wade Hamptonshtetit federal Alaska, SHBA. Në Kotlik, Alaska jetojnë 641 banorë (2007)[2], dhe dendësia e popullisë është 59.7 banor/km2 (154.8 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 12 km2 (4.7 sq mi).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ 1996 Alaska Municipal Officials Directory. Juneau: Alaska Municipal League/Alaska Department of Community and Regional Affairs. janar 1996. f. 85. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Annual Estimates of the Population for Incorporated Places in Alaska". United States Census Bureau. 10 korrik 2008. Arkivuar nga origjinali origjinali më 12 shtator 2008. Marrë më 2008-07-14. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Kotlik, Alaska – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale