Kozarska Dubica

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kozarska Dubica (Cirilik: Козарска Дубца)[1][2] është një qytet dhe komunë që gjendet në veri të Bosnjës dhe Hercegovinës dhe është administrativisht pjesë e entitetit Republika Srpska. Kozarska Dubica ndodhet në pjesën lindore të rajonit Bosanska Krajina. Komuna e Hrvatska Dubica shtrihet në veri, në Kroaci. Dubica ndodhet 26 kilometres (16 miles) nga autostrada ZagrebBeograd. Qyteti tokat e tij kufizohen me Republikën e Kroacisë në veri, me qytetin Bosanska Gradishka në lindje, me qytezën Kostajnica në perëndim, dhe qytetin Prijedor në jug. Fusha e Dubicës ka 499 square kilometres (193 sq mi) dhe popullsia është rreth 23,000 banorë (2013).

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Notes[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Systemic census of municipalities and populated places of Bosnia and Herzegovina" (PDF). Sarajevo: Agency for Statistics of Bosnia and Herzegovina. 2013. fq. 7. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 5 mars 2016. Marrë më 16 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Preliminary results of the 2013 Census of Population, Households and Dwellings in Bosnia and Herzegovina" (PDF). bhas.ba. Sarajevo: Agency for Statistics of Bosnia and Herzegovina. 5 nëntor 2013. fq. 9. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 13 nëntor 2013. Marrë më 16 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)