Kristina Buožytė

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kristina Buožytė
Lindi më (1982-10-09) 9 Tetor, 1982 (38 vjeç)
Vendlindja Klaipėda, Lituani
Shkolla e kryer Lithuanian Academy of Music and Theatre (LMTA)
Profesioni Regjisore, skenariste, redaktore
Vitet aktiv 2005–present

Kristina Buožytė (e lindur më 9 tetor, 1982) është një regjisore, skenariste dhe redaktore lituaneze. Në filmat e saj të hershme ajo u përqendrua mbi gratë, eksploroi botën e tyre të brendshme dhe i përshkroi ato duke përdorur elementet e fantazisë. Filmi i saj i fundit dhe deri më tani më i njohuri Vanishing Waves (titulli origjinal Aurora) është përshkruar si një hipnotizues, me eksperiencë sensuale sci-fi[1] dhe një tregim sci-fi eksplicit seksualisht[2], që është shpërblyer me 22 çmime ndërkombëtare në Evropë dhe Amerikën e Veriut.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kristina Buožytė lindi në Klaipėda, Lituani. Q; n; adoleshencë ajo e admironte letërsinë fantastike dhe ndoqi mësime teatri në Teatrin e të Rinjve Klaipeda me dëshirën që të bëhej aktore ose regjisore teatri. Në vitin 2001 Buožytė hyrë në Akademinë Lituaneze të Muzikës dhe TeatritVilnius, por nuk kishte asnjë lëndë në fushën për regjisore teatri në atë kohë, kështu që ajo filloj studimet për regjisore Filmi dhe Televizioni dhe u zhyt në botën e kinemasë.[3] Regjisorja u diplomua në akademinë me titullin bachelor në vitin 2005 dhe master në vitin 2008 si regjisore Filmi dhe Televizion.

Filmografia[4][Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filma[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Titulli origjinal Shënim
2008 E Collectress Kolekcionierė Regjisore, shkrimtare
2012 Konvergjence E Vijave Paralele Valët Aurora Regjisore

Filmat e shkurtër[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Titulli origjinal Shënim
2003 Stop! Stop! Regjisore, shkrimtare, kryeredaktore
Fatamorgana Fatamorgana Regjisore, shkrimtare
Vrima Skylė Regjisore, shkrimtare, kryeredaktore
2004 Eksperimenti Eksperimentas Regjisore, kryeredaktore
Poezia Poema Regjisore
E Dolbies Kuklūs vyrukai Regjisore, shkrimtare, kryeredaktore
Të Lagjes Nr 23 23 palata Regjisore, shkrimtare, kryeredaktore
2005 Ndryshuar Rekord Pakeisk plokštelę Regjisore, shkrimtare, kryeredaktore
2006 Juozas Meskauskas (dokumentar) Juozas Meškauskas (dokumentar) Regjisore, shkrimtare, kryeredaktore

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Sélavy, Virginie (May 13, 2013).
  2. ^ Scheck, Frank (March 17, 2013).
  3. ^ Radzevičienė, Laisvė (June 09, 2013).
  4. ^ Lithuanian Film Centre.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]