Kristo Dako

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kristo Dako.jpg

Kristo Dako (18761941) ishte patriot dhe mësues shqiptar i fillimshekullit të 20.[1]

Jeta[redakto | redakto tekstin burimor]

I lindur në Korçë më 1876 Dako më vonë emigroi në Bukuresht, Rumani, ku mbaroi shkollën e mesme, dhe më vonë Fakultetin e Matematikës. Ai më vonë emigroi në Shtetet e Bashkuara ku mbaroi për filozofi.[1]

Më 1910 u bë drejtor i Shkollës NormaleElbasanit. Editor i gazetës Dielli, organ i Federatës Mbarëshqiptare Vatra më 1913[2] Dako mori më vonë pjesë në Konferencën e Paqes së Parisit më 1919. Dako është takuar dy herë me presidentin e Shteteve të Bashkuara Woodrow Wilson, për t'i shpjeguar atij interesat kombëtare të Shqipërisë.[1]

Dako u bë Ministër i Edukimit në një nga qeveritë e Ahmet Zogut.[1]

Dako ka themeluar Institutin e Vajzave "Qiriazi" në Korçë, e më vonë në Kamëz, Tiranë.[1]

Burime[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ a b c d e USPQ. "Kristo Anastas Dako". Universiteti Sevasti e Parashqevi Qiriazi. Marrë më 2010-12-16. 
  2. ^ Schwandner-Sievers, Stephanie (2002). Albanian identities: myth and history. Indiana University Press. f. 71.  978-0-253-21570-3.