Jump to content

Kryeministri i Bullgarisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kryeministri i Republikës së Bullgarisë
Министър-председател на България
Në detyrë
Dimitar Glavchev
Caretaker[1][2][3]

që nga 9 prill 2024
Anëtar/e iKëshillit Evropian
EmëruesPresidenti i Bullgarisë
Kohëzgjatja e detyrësE përkohshme
Mbajtësi i parëTodor Burmov
Pagesa~ 7 000 BGN/US$ 3,846 per month[4]
Faqja zyrtarewww.government.bg

Kryeministri i Bullgarisë (Bullgarisht: Ministar-predsedatel) është kreu i qeverisë së Bullgarisë. Ata janë lideri i një koalicioni politik në parlamentin bullgar – i njohur si Asambleja Kombëtare e Bullgarisë (Narodno sabranie) – dhe lideri i kabinetit. Herë pas here, kryeministri është emëruar nga presidenti i Bullgarisë.[5]

Dimitar Glavchev është kryeministër në detyrë i Bullgarisë që nga 9 prilli 2024.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ [ttps://www.parliament.bg/bg/const НАРОДНО СЪБРАНИЕ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ]
  2. ^ "Bulgaria's caretaker PM-designate Glavchev presents nominees for interim government". The Sofia Globe (në anglisht). 5 prill 2024.
  3. ^ "Caretaker Prime Minister Dimitar Glavchev" (në anglisht). Bulgarian News Agency (BTA). 5 prill 2024.
  4. ^ "Bulgaria hikes pay for MPs, Prime Minister and President" (në anglisht). 14 shkurt 2018.
  5. ^ "Bulgaria President Appoints Social Policy Advisor Interim PM". Balkan Insight (në anglishte amerikane). 1 gusht 2022. Marrë më 2023-02-22.