Jump to content

Presidenti i Bullgarisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Presidenti i Republikës së Bullgarisë
Президент на България
Në detyrë
Rumen Radev

që nga 22 janar 2017
StiliShkëlqesia e Tij (diplomatike)
Z. President (joformale, më gjerësisht e përdorur)
VendbanimiSofja (zyra), Boyana (banimi)
EmëruesVota popullore
Kohëzgjatja e detyrësPesë vjet, i rinovueshëm një herë
PararendësKëshilli Shtetëror (1971-1990)
Kryetari (President) (1990-1992)
Mbajtësi inauguruesZhelyu Zhelev
Presidenca moderne; Petar Mladenov si Kryetar inaugurues (President)
Themelimi22 janar 1992
Presidenca moderne; 3 prill 1990 si Kryetar (President)
ZëvendësZëvendës President
Pagesa11 044 leva në muaj[1]
Faqja zyrtarewww.president.bg

Presidenti i Republikës së Bullgarisë (Bullgarisht: Президент на Република България, romanizuar: Prezident na Republika Bŭlgariya) është kreu i shtetit dhe komandanti i përgjithshëm i Forcave të ArmatosuraBullgari. Rezidenca zyrtare e presidentit është në Boyana Residence, Sofje. Pas përfundimit të raundit të dytë të votimit, kandidati Rumen Radev u zgjodh President i Bullgarisë më 13 nëntor 2016.

Në Bullgari, roli i presidentit është kryesisht si një figurë simbolike, me funksionin kryesor që të jetë 'arbitri' i mosmarrëveshjeve midis institucioneve të ndryshme të Bullgarisë. Ata nuk konsiderohen si kryetarë të qeverisë ose pjesë e pushtetit ekzekutiv të vendit. Megjithatë, në mungesë të një kryeministri, presidentët janë të ngarkuar për emërimin e një administrate të përkohshme, duke u dhënë atyre ndikim të konsiderueshëm mbi qeverinë gjatë periudhave të tilla (Zhelyu Zhelev në 1994-95; Petar Stoyanov në 1997; Rosen Plevneliev në 2013 dhe 2014; dhe Rumen Radev në 2017, 2021 dhe që nga viti 2022). Në disa raste presidenti ka emëruar edhe kryeministrin.[2] Presidenti zgjidhet për një mandat 5 vjeçar, i cili mund të rinovohet vetëm 1 herë. Pasi një individ të ketë shërbyer dy mandate si president, atij individi do t'i ndalohet përgjithmonë të zgjidhet sërish në presidencë sipas rregullave të përcaktuara nga Kushtetuta e Bullgarisë.[3] Presidenti i drejtohet kombit në televizionin kombëtar çdo vit në natën e Vitit të Ri, vetëm pak çaste para fillimit të vitit të ri.[4]

E drejta për zgjedhje

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që një shtetas bullgar të mund të kandidojë për postin e Presidentit të Bullgarisë, ai duhet të plotësojë këto kushte:[3]

  • Duhet të jetë shtetas bullgar
  • Duhet të jetë së paku 40 vjeç
  • Duhet të ketë jetuar në Bullgari për pesë vjet para kandidimit
  • Duhet të përmbushë të gjitha kushtet që do të kërkoheshin për zgjedhjen si përfaqësues në Asamblenë Kombëtare të Bullgarisë

Presidenti zgjidhet drejtpërdrejt nga populli bullgar në zgjedhjet mazhoritare me dy raunde. Nëse një kandidat arrin të marrë më shumë se 50% të votave dhe pjesëmarrja e votuesve ishte të paktën 50% në raundin e parë, ai kandidat zgjidhet. Nëse asnjë kandidat nuk arrin të marrë më shumë se 50% të votave ose pjesëmarrja e votuesve ishte më e ulët se 50% në raundin e parë, atëherë dy kandidatët me performancën më të mirë do të përballen në një raund të dytë me votim të parë. me kandidatin që merr numrin më të madh të votave që konsiderohet i zgjedhur.[a][3]

Lista e presidentëve

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Nr. Portreti Emri
(Lindja–Vdekja)
Mandati Partia
1 Zhelyu Zhelev
(1935–2015)
1 gusht 1990

22 janar 1997
SDS
2 Petur Stoyanov
(1952–)
22 janar 1997

22 janar 2002
ODS
3 Georgi Purvanov
(1957–)
22 janar 2002

22 janar 2012
4 Rosen Plevneliev
(1964–)
22 janar 2012

22 janar 2017
GERB
5 Rumen Radev
(1963–)
22 janar 2017

Në detyrë
I pavarur
  1. ^ Ligji zgjedhor bullgar i lejon votuesit të votojnë kundër të gjithë kandidatëve. Në realitet, kjo nuk ka asnjë efekt, pasi ato vota nuk numërohen gjatë numërimit dhe si të tilla nuk do të ndikonin në rezultatin e zgjedhjeve.
  1. ^ "Bulgaria hikes pay for MPs, Prime Minister and President" (në anglisht). 14 shkurt 2018.
  2. ^ "Bulgaria President Appoints Social Policy Advisor Interim PM". Balkan Insight (në anglishte amerikane). 1 gusht 2022. Marrë më 2023-02-22.
  3. ^ a b c "Constitution of the Republic of Bulgaria". www.parliament.bg (në anglisht). Chapter 4. Arkivuar nga origjinali më 19 gusht 2019. Marrë më 2019-10-21.
  4. ^ "Трите символа на телевизионната Нова година - приветствие, часовник и Дунавско". www.24chasa.bg (në bullgarisht). Marrë më 2019-10-21.