Forcat e Armatosura Bullgare

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Logo e Ministrisë së Mbrojtjes të Bullgarisë

Ushtria Bullgare është ushtria e Bullgarisë. Komandanti i përgjithshëm është presidenti i Bullgarisë. Ministria e Mbrojtjes është përgjegjëse për udhëheqjen politike, ndërsa komanda e përgjithshme ushtarake është në duart e Shtabit të Mbrojtjes, i kryesuar nga Shefi i Mbrojtjes. Ekzistojnë tre degë kryesore të ushtrisë bullgare, Forcat Tokësore, Forcat Ajrore dhe Forcat Detare.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Bulgarian Armed Forces", Wikipedia (në anglisht), 2022-12-13, marrë më 2022-12-20