Jump to content

Kryeministri i Izraelit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Flamuri i Kryeministrit të Izraelit.

Kryeministri i Izraelit (hebraisht: Rosh HaMemshala, fjalë-për-fjalë. 'Kryetari i Qeverisë', akronimi hebraik: רה״מ‎; arabisht: Ra'īs ​​al-Ḥukūma) është kreu i qeverisë dhe shefi ekzekutiv i shtetit të Izraelit.

Izraeli është një republikë parlamentare me një president si kreu i shtetit. Kompetencat e presidentit janë kryesisht ceremoniale, ndërsa kryeministri ka pushtetin ekzekutiv. Rezidenca zyrtare e kryeministrit, Beit Aghion, është në Jerusalem. Kryeministri aktual është Benxhamin Netanjahu i Likud, personi i 9-të që mban postin (me përjashtim të kujdestarëve).

Pas zgjedhjeve, presidenti emëron një anëtar të Knesset-it për t'u bërë kryeministër, pasi pyet liderët e partisë se kë mbështesin ata për postin. Kandidati i parë që emëron presidenti ka 28 ditë për të krijuar një koalicion të qëndrueshëm. Më pas ai paraqet një platformë qeveritare dhe duhet të marrë një votëbesim nga Knesset për t'u bërë kryeministër. Në praktikë, kryeministri është zakonisht kreu i partisë më të madhe në koalicionin qeverisës. Ndërmjet viteve 1996 dhe 2001, kryeministri u zgjodh drejtpërdrejt, veçmas nga Knesset.[1]

  1. ^ "Basic Law - The Government 2001". www.jewishvirtuallibrary.org. Marrë më 2024-05-22. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)