Kuisling

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kuisling është ai që vihet në shërbim të pushtuesit dhe që bashkëpunon me të kundër lëvizjes nacional çlirimtare të popullit të vet, ai që tradhton popullin e vet dhe i shërben pushtuesit, tradhtar me damkë. Qeveri kuislinge, është ajo qeveri kukull që vihet në sherbim të pushtuesit. Termi kuisling e ka prejardhjen nga kryeministri norvegjez Vidkun Quisling, ai u vu në shërbim të Hitlerit duke tradhëtuar popullin norvegjez. Që prej vitit 1940 fjala kuisling në shumë gjuhë të botës është sinonim i tradhëtisë së lartë ndaj atdheut.

Qeveri kuislinge në Shqipëri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]