Kujtimet e një Geisha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kujtimet e një Geisha është një roman historik nga autori amerikan Arthur Golden, e botuar më 1997. Në këtë roman, një person tregon historinë e saj si geisha që ka punuar para dhe pas Luftës së Dytë Botërore.

Në vitin 2005, ky roman u bë edhe në film, me regji të Rob Marshall. Filmi u xhirua në Kaliforni dhe në disa vende në Kyoto, përfshirë Kiyomizu-dera dhe Fushimi Inari-taisha.

Përmbledhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në moshën nëntëvjeçare, Chiyo Sakamoto (坂 本 千代) është marrë nga fshati i peshkimit i varfëruar i Yoroido (鎧 戸) në bregun e Detit të Japonisë me motrën e saj më të vjetër Satsu (坂 本 薩) dhe shitur në një okiya (konvikt i geishave) në Gion, distrikti më i shquar geisha në Kyoto. Perceptuar si më pak tërheqës në pamjen dhe sjelljen, Satsu nuk shitet në okiya dhe është tregtuar në Shtëpinë e Tatsuyo dhe është e detyruar të bëhet prostitutë në qarkun kënaqësisë të Kyoto-s. Chiyo jeton në Nitta Okiya (新 田 置 屋) së bashku me një tjetër vajzë të quajtur Pumpkin, e moshuar dhe grua e murmuritjes, një nënë e fiksuar në para, një geisha e dështuar me një paaftësi për të ecur. Geisha e famshme dhe e keqja jeton gjithashtu në oiya, Hatsumomo (初 桃), e njohur për ligësinë e saj dhe bukurinë verbuese. Ajo menjëherë merr për të mos pëlqyer Chiyo, të cilin ajo e sheh si një rival i mundshëm në të ardhmen që mund të kërcënojë vendin e saj në okiya dhe Gion, si dhe varësinë financiare të nënës nga të ardhurat e saj. Hatsumomo fillon të dalë nga rruga e saj për të hequr qafe Chiyon, madje edhe duke mos pranuar njohurinë e vendndodhjes së Satsut në lagjen e kënaqësisë për ta bërë atë të bëjë punën e saj të pista dhe të fajësohet për të. Kjo përfshin që Chiyo të rrënojë një kimono të shtrenjtë që i përket rivalit të saj më të suksesshëm, Mameha (豆 波), nëse ajo dëshiron që Hatsumomo të tregojë se ku është Satsu. Tetoja paralajmëron Chiyo kundër Hatsumomos, duke zemëruar dhe besuar, duke e ditur shumë mirë natyrën e vërtetë të geishës.

Kur Chiyo gjen Satsun në lagjen e kënaqësisë, ajo konspiracionon me të për të shpëtuar nga jeta e tyre e re. Duke u kthyer në okiya, ajo ndodh pasi Hatsumomo është angazhuar në marrëdhënie intime me të dashurin e saj të pagdhendur, Koichi (幸 一). Kjo dëshmon të jetë kundër rregullave të stilit të jetesës geisha pasi është një situatë kërcënuese për jetesën për një geisha, ajri i të cilit është i paarritshëm është vendimtar për joshjen e tyre. Një Hatsumomo e zemëruar përpiqet të shtrembërojë situatën dhe në mënyrë të rreme fajëson Chiyon për vjedhje. Edhe pse Chiyo dënohet, Hatsumomo është gjithashtu e ndaluar të shohë Koichi përsëri, dhe kjo rrit urrejtjen e saj për Chiyo. Nëna pastaj urdhëron që portat të mbyllen dhe i ndalon të gjithë të largohen, përveç për frekuentimin e natës me klientët. Pavarësisht nga paralajmërimi i Pumpkin dhe Tetos për të mos ikur, Chiyo planifikon të largohet nga Okija dhe të shpëtojë nga qyteti me Satsun. Ajo është kapur kur ajo bie nga çatia dhe e thyen krahun. Të zemëruar ndaj saj për çnderimin e okijës dhe për shkak të kostove të mëtejshme mjekësore, nëna ndalon të investojë në Chiyo dhe e detyron atë të paguajë borxhet e saj në rritje si një çupë personale për nënën, në vend të një geisha në stërvitje. Chiyo mëson për vdekjen e prindërve të saj dhe gjithashtu se Satsu ishte kthyer në Yoroido, vetëm për të ikur me djalin e një peshkatari. E gëzuar nga ulja e Chiyo për të qenë skllav nën Nënën dhe që kërkon hakmarrje për t'u ndaluar nga Koichi, Hatsumomo shfrytëzon situatën duke vazhduar të jetë mizore ndaj saj.

Disa vjet më vonë, një Chiyo e shtypur i është dhënë para dhe një shami në rrugë nga një njeri i çuditshëm, por i njohur për Chiyo si Kryetar. Ajo i dhuron paratë në Falltoren e Yasaka në Gion, duke u lutur që të bëhet geisha në shpresën e hyrjes në një sferë ekskluzive sociale ku ajo mund të ketë shansin ta shohë përsëri, duke mbajtur shaminë si një kujtim. Ndërsa ata plaken, Chiyo bëhet ziliqare ndaj Pumpkin, e cila është në rrugën e saj për t'u bërë geisha nën tutelën e Hatsumomos, ndërsa Chiyo mbetet ende një shërbëtore nën nënën. Pumpkin përparon dhe është dhënë emrin e saj geisha si Hatsumiyo (初 美 代), edhe pse Hatsumomo është e trembur se gjithkush ende i referohet asaj si Pumpkin. Menjëherë pas kësaj, në funeralin e Granny, Chiyo befasohet kur Mameha merr një interes për të. Mameha bind një Nënë dëshpëruese për të riinvestuar në trajnimin e Chiyo, me Mameha që vepron si mentor i Chiyos dhe "motra më e vjetër".

Mameha zbulon se burimi i urrejtjes së Hatsumomos ndaj Chiyo vjen nga frika e bukurisë dhe zgjuarsisë së Chiyo, e cila është në kontrast me Pumpkin me mendje të thjeshtë, i cili mund të përdoret nga Hatsumomo për të siguruar pozicionin e saj në okiya. Për shkak se ajo nuk mund të qëndrojë me rivalë, Hatsumomo ka shkatërruar me sukses geishat e tjera, duke përfshirë Hatsuoki (初 沖) (një mikeshë e vjetër e Mamehas), një geisha që kishte të njëjtën motër më të vjetër si Hatsumomo dhe u dëbua nga Gion. Megjithatë, pavarësisht nga popullariteti i saj, Hatsumomo konsiderohet si një geisha e dështuar, sepse ajo nuk mund të fitojë një danna për të sponsorizuar pavarësinë e saj pasi ajo e zemëroi zonjën e çajit të saj kryesor dhe ka qëndruar në okiya nën Nënën. Mameha gjithashtu zbulon se përkundër kontributeve të saj financiare, Nëna kishte refuzuar të emërojë Hatsumomo si trashëgimtare e okiya sepse ajo kishte frikë nga telashe që kjo e fundit do të sjellë nëse emërohet. Gjithkush beson se ajo ka të ngjarë të nxjerrë Nënën, të shesë koleksionin kimike të okiyas, të dalë në pension dhe të jetojë me paratë. Nëpërmjet kujdestarisë së Mameha, Chiyo bëhet një geisha me një emër të ri: Sayuri (小百合).

Ndërsa Sayuri fiton popullaritet, një Hatsumomo e dëshpëruar shkon nga rruga e saj për të prishur Sayuri duke prishur reputacionin e saj në Gion për të rritur popullaritetin e Pumpkin. Kjo i detyron Mamehas dhe Sayurit të krijojnë një plan për të nxitur Hatsumomo nga Nitta okiya që mos të humbasë karriera e Sayuri. Ata organizojnë për mizuage të Sayurit (水 揚 げ) (portretizuar si një "ceremoni" e prishjes për maiko si një hap për t'u bërë geisha e plotë) që do të konsiderohet nga disa burra me ndikim, domethënë Nobu Toshikazu (敏 和 信), presidenti i Iwamura Electric si dhe një mik i ngushtë Ken Iwamura (岩村 健), i cili zbulohet të jetë Kryetar; dhe specialist reputacion mizuage "Dr Crab", i quajtur kështu nga Sayuri për shkak të paraqitjes së tij. Plani është gati shkatërruar kur Hatsumomo kap në plan dhe i thotë Dr Crab se Sayuri është përdhunuar, duke shkaktuar atë për të ndaluar përkrahjen e saj. Mameha me sukses e bind atë të përkrahë Sayurin pësëri duke i thënë atij se Hatsumomo ka një reputacion si një gënjeshtare e njohur dhe fjalët e saj janë shumë të rrezikshme për të besuar. Dr Crab në fund të fundit fiton ofertën për mizuage e Sayurit dhe ajo përdor pagesën e tij rekord për të mbuluar të gjitha borxhet e saj. Kjo çon Nënë, e cila kishte planifikuar fillimisht të miratonte Pumpkin si trashëgimtarë të saj, për të zgjedhur Sayurin në vend të kësaj, duke shkatërruar përgjithmonë miqësinë e dy vajzave përgjithmonë. Kjo kthesë e ngjarjeve rrezikon si Pumpkin dhe Hatsumomo për arsye të ndryshme: Pumpkin ishte duke pritur miratimin në mënyrë që ajo mund të ketë një formë të sigurisë në moshën e saj të vjetër, ndërsa Hatsumomo ishte padurim parashikuar miratimin Pumpkin për të siguruar pozicionin e saj si kreu geisha dhe përzënë Sayuri-in e ardhshëm nga Gioni. Hatsumomo fillon një spirale në rënie të nxitur nga alkoolizmi dhe sjellja e saj përkeqësohet pas të gjitha arsyetimeve. Pasi filloi një luftë brutale në një çaj me një aktor të shquar Kabuki në një zemërim të dehur, e ardhmja e Hatsumomos si një gejë dhe reputacion në Gion është dëmtuar për mirë. Ajo është hedhur menjëherë nga okija përgjithmonë, që kurrë nuk shihet as nuk dëgjohet. Sidoqoftë, Sayuri dëgjon thashethemet se Hatsumomo u bë prostitutë dhe përfundimisht pinte veten me vdekje. Menjëherë pas kësaj, Nëna vendos të lëshojë Pumpkin për arsye të panjohura.

Menjëherë pas vdekjes së Hatsumomos zbulohet se Dr Crab ishte në të vërtetë duke kërkuar kundër Baronit, dëmtimit të Mameas, për mizuage të Sayurit. Baroni kishte tentuar më parë të sulmonte seksualisht Sayurin, duke e zhveshur atë, të cilën Mameha e kishte paralajmëruar kundër pjesëmarrjes. Nobu në vend të kësaj bën oferta për të bërë danna e Sayurit, por humbet nga gjenerali Tottori. Me Japoninë në prag të hyrjes në Luftën e Dytë Botërore, shumë geisha janë evakuuar në qytete të tjera për të punuar në fabrika, gjë që kërkon punë të vështirë dhe zonat e fabrikës janë objektiva primare të bombës. Gjenerali është i zvogëluar dhe nuk është në gjendje të përdorë ndonjë ndikim për ta dërguar Sayurin diku më të sigurt. Pavarësisht nga respektimi i Sayurit, Nobu është në gjendje të dërgojë Sayurin larg në veri për të jetuar me mikun e tij të vjetër, Arashino (嵐 野), një krijues kimono. Në fund të luftës, Nobu viziton Sayurin dhe kërkon që ajo të kthehet në Gion për të ndihmuar në argëtimin e zëvendësministrit të ri Sato (佐藤 次 官), ndihma e të cilit mund të jetë instrumentale në rindërtimin e Iwamura Electric, kompanisë që kryetari dhe Nobu drejtojnë. Sapo ajo të kthehet në Gion, Sayuri ndihmon Nënën dhe Teton të pastrojnë okiya dhe tregojnë dashamirësi ndaj vajzës së re Etsuko (悦子) që kanë marrë për të trenuar nën të. Kur mëson se Pumpkin nuk ishte ftuar pësëri, Sayuri pyet Teton për këtë. Ajo zbuloi se para se të shkonte për të marrë Sayurin nga Arashino, Pumpkin erdhi duke lypur të dyja dhe Nënën për ta lënë atë të kthehej në okiya sepse ajo ishte bërë e pastrehë dhe kishte nevojë për ndihmën e tyre. Tetoja ishte e gatshëm për të lejuar Pumpkin përsëri në punë si një shërbëtore, por Nënë refuzoi të ketë vendosur se ajo ishte një dështim. Sayuri i afrohet një Pumpkin të pakënaqur dhe të pastrehë për ta ndihmuar atë të argëtojë ministrin. Ajo vetëm pajtohet të ndihmojë, sepse e njihte ministrin Sato dhe e kishte mbërthyer atë në të kaluarën.

Sayuri, Mameha dhe Pumpkin e argëtojnë ministrin së bashku rregullisht dhe brenda kohës, Nobu zyrtarisht fillon propozimet për t'u bërë danna i Sayurit. Sayuri ende mban ndjenja të forta për Kryetarin dhe nuk dëshiron që Nobu të bëhet danna i saj, kështu që në një udhëtim në fundjavë në Ishujt Amami me Iwamura Electric, ajo ka në plan të joshë ministrin dhe të kapet në poshtërim nga Nobu. Pas kapjes në planin e Sayuri dhe duke u frikësuar se ajo do të sillet e ngjashme me Hatsumomo, Mameha paralajmëron kundër tij sepse do të mos e respektojë atë dhe i thotë asaj ta pranojë atë si danna e saj. Sayuri refuzon dhe e pyet Pumpkin për një favor të fundit, për të sjellë Nobu në një teatër, ndërsa ajo e bën dashuri me ministrin, të cilin Pumpkin pajtohet. Hidhur armiqësi për Sayuri, Pumpkin qëllimisht sjell Kryetari në vend të Nobu për të kapur atë me ministrin. Të zemëruar, Sayuri ballafaqohet me atë për ta poshtëruar atë para Kryetarit. Në kthim, Pumpkin zbulon ftohtë se si ishte rritur për t'u tallur me Sayurin gjatë viteve: për të shkatërruar mundësitë e saj për t'u adoptuar nga Nëna, duke u detyruar të bëhej prostitutë për të mbijetuar gjatë luftës dhe për asnjëherë nuk e kuptonte se si ajo e bënte veten të keqe të vë siklet Hatsumomon për të ndihmuar Sayuri. Pasi vuri re ndjenjat e saj për Kryetarin, Pumpkin shpresonte që kur të kapte Sayurin me ministrin, ai do të ishte i lodhur nga sjellja e saj. Duke e përçmuar atë, Pumpkin përmend se Sayuri kurrë nuk do ta shohë përsëri Kryetarin dhe ajo do të jetë e detyruar të pranojë Nobun si dëmtimin e saj. Në momentin kur ajo largohet, Sayuri kupton se një pjesë e Hatsumomo banonte në Pumpkin dhe më në fund mori hakmarrjen e saj.

Disa ditë më vonë, Sayuri do të takojë një klient në një çaj. Duke besuar se Nobu po vjen për ta takuar atë për të diskutuar rreth aranzhimit të të qenit danna i saj, Sayuri përgatitet të shohë atë duke menduar se Kryetari tani e urren atë për ta poshtëruar atë në Amami duke e kapur atë me ministrin. Kur arrin në çaj, Sayuri është befasuar për të parë Kryetarin dhe rrëfen se veprimet e saj në Amami ishin për arsye personale. Kryetari e pranon se kishte edhe ndjenja për të, por ndjeu se i detyrohej Nobu, shoku i tij më i mirë që kishte shpëtuar edhe kompaninë e tij, shansin për të qenë me gruan që ai kishte shprehur interesim të sinqertë. Ai pranoi që ai e pyeti Mamehun për të trajnuar atë në mënyrë që të ndihmojë atë të jetojë ëndrrat e saj si një gejë. Kryetari zbuloi të vërtetën pasi u përball me një Pumpkin të zemëruar për poshtërimin e Sayurit dhe më vonë i tha Nobut, Nobu refuzoi të vazhdonte kërkimin e tij për t'u bërë dëmtimi i saj. Sayuri dhe kryetari puthen, të cilën ajo e ndjen është puthja e saj e parë që shpreh dashurinë e vërtetë.

Sayuri pensionohet në mënyrë paqësore ngaqë është një geisha kur Kryetari bëhet danna i saj. Është shumë e nënkuptuar se ata kanë një djalë të paligjshëm së bashku. Duke parashikuar pasojat që kjo mund të ketë në lidhje me trashëgiminë e Iwamura Electric, ajo zhvendoset në New York City dhe hap shtëpinë e saj të vogël për çaj për të kënduar burra japonezë për biznes në Shtetet e Bashkuara. Sayuri i shkëput lidhjet e saj me Nitta okiya dhe në fakt, Japoninë. Kryetari mbetet dëmtimi i saj deri në vdekjen e tij dhe historia përfundon me një reflektim mbi Sayurin dhe jetën e saj.