Kulla e Sulejman Kullës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kulla e Sulejman Kullës
Kulla e Sulejman Kullës is located in Shqipëria
Kulla e Sulejman Kullës
Kulla e Sulejman Kullës në hartë
Lloji Arkitekture
Vendndodhja Durrës, Durrës, Shqipëri
Koordinatat 41°30′42″V 19°36′56″L / 41.511689°V 19.615564°L / 41.511689; 19.615564Koordinatat: 41°30′42″V 19°36′56″L / 41.511689°V 19.615564°L / 41.511689; 19.615564
Ndërtuar Shek. XVIII - XIX
Organi drejtues DRKK Durrës
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
Lloji Nën mbrojtje
Kriteret I
Përcaktuar NR VENDIMI: URDHËRES, 08.01.1977
Nr. i referencës DR013
Tipologjia Banesë

Kulla e Sulejman Kullës është një kullë, që ndodhet në IshëmDurrësit, Shqipëri. Kulla është ndërtim tre katësh i ndërtuar me material guri e me dimenzione 7x9 metra dhe lartësi 8 metra.[1] Ka rreth 20 frëngjij dhe dy ballkone, ndërsa është restauruar në vitin 1988.[2]

Është shpallur monument i trashëgimisë kulturore i llojit "Arkitekturë".[3]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kulla e Sulejman Kullës". Arkivuar nga origjinali origjinali më 20 gusht 2016. Marrë më 30 dhjetor 2016.
  2. ^ "Historiku i monumenteve Durres". Arkivuar nga origjinali origjinali më 13 nëntor 2015. Marrë më 30 dhjetor 2016.
  3. ^ LISTA E MONUMENTEVE: RRETHI I DURRËSIT (PDF). Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Marrë më 29 dhjetor 2016.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]