Kulla e Tupellëve

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kulla e Tupellëve
Kulla e Tupellëve, Kçiçë.JPG
Lloji Arkitekturore
Vendndodhja Mitrovicë, Kosovë
Ndërtuar Shek. XX
Emri zyrtar: Monument /Ansambël
Lloji Nën mbrojtje
Nr. i referencës 440

Kulla e Tupellëve është një monument i trashëgimisë kulturore në Mitrovicë, Kosovë.[1] Ky monument është i kategorisë "Arkitekturor", i miratuar me numër.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

U ndërtua në fillim të shekullit XIX nga familja bujare shqiptare Tupella dhe shërbeu si shtëpi banimi e kohës. Në vitin 1912 kulla u uzurpua nga autoritetet e kohës dhe për vite me rradhë shërbeu si burg për shqiptarët. Kulla ka histori të dhimbshme sidomos gjatë viteve 1945 kur shumë shqiptarë u burgosën pastaj u vranë dhe u masakruan nga ana e serbëve. Edhe në vitin 1956, gjatë aksionit famëkeq për mbledhjen e armëve , shumë shqiptarë u burgosën në këtë kullëdhe ndaj tyre u ushtrua dhunë dhe terror i paparë. Sot në këtë kullë janë të strehuar familjet shqiptare të dëbuara nga pjesa veriore e Mitrovicës nga bandat serbe.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LISTA E TRASHËGIMISË KULTURORE PËR MBROJTJE TË PËRKOHSHME (PDF). Republika e Kosovës, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Marrë më 17 gusht 2016.
  2. ^ Azemi, Avni (2015). Toponimet e Mitrovicës. Prishtinë: Lena Grafik. ISBN 978-9951-663-35-9. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]