Kullat e flakës

Coordinates: 40°23′43″N 49°52′56″E / 40.39528°N 49.88222°E / 40.39528; 49.88222
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kullat e flakës (azerbajxhanisht: Alov Qüllələri) është rrokaqielli(kulla) më e lartë në Baku, Azerbajxhan me një lartësi prej 190 m. Ndërtesat përbëhet nga apartamente, një hotel dhe blloqe zyrash. Kostoja e vlerësuar e tyre është rreth US $ 350,000,000. Ndërtimi filloi në vitin 2007, me përfundim në 2012.[1] Fasadat e tre Kullave janë kthyer në ekranet gjigande me përdorimin e më shumë se 10.000 high-powerLED luminaire, furnizohen nga OSRAM filiali i Traxon Technologies dhe Vetas Electric Lighting.[2] Më 5 qershor 2014 Lamborghini hapi një degë në Azerbajxhan për herë të parë. Përfaqësitë e kësaj kompanie janë vendosur në katin e parë të kullës lindore.

Kullat Jug, Lindje dhe Perëndim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kullat e flakës përbëhet nga tri ndërtesa; jug, lindje dhe perëndim.

Ndriçimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas një sondazhi të skyscrapercity.com, ndriçim i flakës Kullat projektuar nga HOK. Ishte një nga më të mirat në botë.[3] The Flame Towers are completely covered with the LED screens that display the movement of a fire visible from the farthest points of the city.[4]

Në kulturën popullore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndërtesa u shfaqën në Inxhinierinë Extreme, një dokumentar, seri televizive që transmetohet në Discovery Channel dhe Science Channel. Episod i quajtur "Amazing Transformimi i Azerbajxhanit" u transmetua më 22 prill vitin 2011 pjesë e Seasonit të 9.

Galleria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

References[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Baku to open Flame Tower". trend.az. Arkivuar nga origjinali më 3 dhjetor 2013. Marrë më 24 mars 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ http://www.vetasled.com
  3. ^ "Night Cup". Arkivuar nga origjinali më 1 nëntor 2013. Marrë më 2 prill 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Flame Towers on Youtube

External links[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

40°23′43″N 49°52′56″E / 40.39528°N 49.88222°E / 40.39528; 49.88222