Lamborghini

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Automobili Lamborghini S.p.A
LlojiSubsidiary
IndustriaManufacturing
Themeluar në1963 nga Ferruccio Lamborghini
Zyrat qendroremanufacturing facilities in Bologna, ,
Njerëzit kyç
Stephan Winkelmann — President & CEO
PrindiAudi AG
Faqja e internetitlamborghini.com

Automobili Lamborghini S.p.A. është një prodhues italian i makinave sportive luksoze dhe SUV-ve me bazë në Sant'Agata Bolognese. Kompania është në pronësi të Grupit Volkswagen përmes filialit të saj Audi.

Ferruccio Lamborghini (1916–1993), një manjat prodhues italian, themeloi Automobili Ferruccio Lamborghini S.p.A. në 1963 për të konkurruar me Ferrarin. Kompania u shqua për përdorimin e një plan urbanistik të motorit të mesit të pasëm, me rrota të pasme. Lamborghini u rrit me shpejtësi gjatë dekadës së parë, por shitjet ranë në vazhdën e rënies financiare botërore të vitit 1973 dhe krizës së naftës. Pronësia e firmës ndryshoi tre herë pas vitit 1973, duke përfshirë një falimentim në 1978. American Chrysler Corporation mori kontrollin e Lamborghini në 1987 dhe ia shiti atë grupit malajzian të investimeve Mycom Setdco dhe grupit indonezian V'Power Corporation në 1994. Në 1998, Mycom Setdco dhe “Power ia shiti Lamborghinin Volkswagen Group ku u vendos nën kontrollin e divizionit Audi të grupit.

Produkte të reja dhe linja modelesh u prezantuan në portofolin e markës dhe u sollën në treg dhe panë një rritje të produktivitetit për markën. Në fund të viteve 2000, gjatë krizës financiare mbarëbotërore dhe krizës ekonomike pasuese, shitjet e Lamborghini panë një rënie prej gati 50%.

Lamborghini aktualisht prodhon Aventador me fuqi V12 dhe Huracán me fuqi V10, së bashku me SUV Urus të mundësuar nga një motor V8 me dy turbo. Përveç kësaj, kompania prodhon motorë V12 për gara me motorë në det të hapur.

Lamborghini Trattori, e themeluar në vitin 1948 nga Ferruccio Lamborghini, e ka selinë në Pieve di Cento, Itali dhe vazhdon të prodhojë traktorë. Që nga viti 1973, Lamborghini Trattori ka qenë një entitet i veçantë nga prodhuesi i automobilave.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]